Březen 2007

Tenistka Šafářová byla v únoru suverénní

14. března 2007 v 19:49
O l o m o u c - Prostějovská tenistka Lucie Šafářová vyhrála druhý díl ankety čtenářů MF DNES a iDNES.cz o nejlepšího sportovce měsíce na střední Moravě. Vítězství v hlasování jen potvrdilo, jak mimořádných 28 dní v únoru prožila. V Paříži oslnila tenisový svět. Jako nenasazená hráčka se totiž probojovala až do finále turnaje okruhu WTA.

Na cestě do finále Šafářová porazila tři hráčky první desítky, včetně nejlepší české tenistky Vaidišové. Přesto na svůj čtvrtý titul na turnaji WTA nedosáhla, když ve finále podlehla ve třech setech sedmé hráčce světa Rusce Petrovové.
"Je to škoda, že jsem to nedotáhla až do konce," litovala Šafářová. "Ověřila jsem si, že se můžu měřit i s těmi nejlepšími. Už proti mně nejdou s takovým: Ta Šafářová, to je holka bůhvíodkud. Vědí, že dokážu hrát na jejich úrovni. Nejsem mezi nimi jenom na návštěvě."
Vítězství Šafářové v anketě bylo suverénní. Z 396 platných hlasů jich zbylo na její soupeře jen 87. Z trůnu sesadila prostějovská kráska lednového krále Radka Tihláře, brankáře druholigových hokejistů Šumperka.

Tenistka Šafářová už je ve třetím kole

10. března 2007 v 11:22
09.03.2007 23:11 - I n d i a n W e l l s - Česká tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Indian Wells už do třetího kola. V druhém vyřadil polskou soupeřku Agnieszku Radwanskou.
Indian Wells hostí společný turnaj okruhů ATP i WTA, pro muže je Pacific Life Open dotován částkou 3,28 milionu dolarů, ženy si rozdělí 2,1 milionu.
Šafářová si o postup do osmifinále zahraje s Šahar Peerovou z Izraele.

Šafářová: Už nejsem holka bůhvíodkud

6. března 2007 v 22:17
Lucie Šafářová
P r o s t ě j o v - Ohromila tenisový svět, když v lednovém Australian Open postoupila do čtvrtfinále. Na dalším turnaji v Paříži porazila Heninovou a Vaidišovou, skončila až ve finále. Lucie Šafářová. Slečna číslo dvě českého tenisu. Ta, co umí porážet nejlepší. S dalším českým esem Vaidišovou má společný tenisový styl: agresivní, snaží se tvořit hru.
Mimo kurt jsou ale jiné. "Niky o sobě říká, že bude nejlepší na světě. V tom z ní cítím trochu té Ameriky. Já jsem uzavřenější," říká 20letá hráčka, která je nyní na 26. místě na světě.
Ale že budete světová jednička, o tom taky sníte, ne?
Pokusím se o to. Ale vidím tu kupu práce, která k tomu vede. Snaží se nás o to tisíce.
Vaidišová je jiná i v dalších ohledech - přesahuje svět sportu, je z ní tenisová modelka. Bavila by vás i tahle role?
Asi ano. Jsou to příjemné zkušenosti. Když si na to sportovec najde čas, proč by to nezkusil?
Mezi nejlepší jste nakoukla nedávno. Je v tenisové špičce místo na kamarádství, nebo je to jako u modelek, které si dělají naschvály?
V tenisu je každý strůjcem svého štěstí. V modelingu je pro nevraživost větší prostor. Na kurtu ukážu sama, co umím. Vyhraju, nebo prohraju. Ale ovlivním to sama. Kdepak, naschvály se nedělají.
A vtípky? S kterou špičkovou tenistkou je největší legrace?
Asi s Garriguesovou ze Španělska (30. hráčka světa). Na Hopman Cupu si vzala po zápase do ruky mikrofon a zeptala se, jestli někdo z diváků nemá narozeniny. Jeden se přihlásil, tak mu jako dárek zazpívala.
Na posledním turnaji jste v Paříži došla až do finále. Čí pochvala vás pak nejvíc potěšila?
Ta od Heninové. Řekla mi, že se mnou už všechny musí počítat. To bylo tak příjemné poslouchat!
Cítíte, že už z vás i ty nejlepší mají respekt?
Ano. Už proti vám nejdou s takovým: Ta Šafářová, to je holka bůhvíodkud. Vědí, že dokážu hrát na jejich úrovni. Nejsem mezi nimi jenom na návštěvě.
V Paříži jste dohrávala se zraněným ramenem. Loni jste kvůli zdraví nehrála ani Wimbledon. Láteříte často, jaký máte na zranění pech?
Strašně mě to štve. Teď jsem se dostala do pohody, porážela nejlepší hráčky. A pak se zraním. Musím se s tím prostě smířit. Každopádně vím, že i se špičkou mohu vyrovnaně hrát a vyhrávat. Pokud bych to o sobě nevěděla, byla by ta zranění pro mě mnohem těžší.
Aby vás taky srazilo "nějaké" zranění ramena, když jste v pubertě přečkala zdravotní problémy, kvůli kterým jste rok skoro vůbec nehrála.
To bylo hrozně těžké. Měla jsem růstové problémy, za rok jsem vyrostla o pětadvacet centimetrů. To je strašně moc. Bylo to nahoru dolů. Chvíli jsem hrála, chvíli ne. Čtrnáct dnů jsem se léčila, pak jsem šla za doktorem a ten mi řekl, že mimo hru budu dalších čtrnáct dnů. A to už jsem se tak těšila na kurt! Psychicky to bylo šílené.
Poplakala jste si?
Několikrát. Když jsem se vracela do hry, prohrávala jsem s hráčkami, které jsem do té doby porážela. Naštěstí jsem měla kolem sebe dobré lidi. Věřila jsem, že to zase bude dobré. Nespadla jsem úplně na dno.
Napadlo vás tehdy, že se třeba k tenisu už nikdy nebudete moci vrátit?
Byla to jedna z variant. Ale naštěstí to tak nedopadlo. Každý den jsem tvrdě cvičila záda, musela jsem rehabilitovat. Pořád čekat, až se svaly kolem páteře vybudují. Až zesílím.
Trenér Kotyza o vás řekl dvě zajímavé věci. Ta první se týká právě zdraví: prý dohráváte turnaje na hraně toho, co tělo snese.
Šetřit se? To v zápalu boje nejde. Chodím do všeho naplno. Jiná už nebudu.
Druhý trenérův citát: Lucka, to je moc hodná a přející holka. Jste tenisový Mirek Dušín?
Vím o hranici, kde končí "být hodný" a kde už začíná "být blbý". Nebudu soupeřkám za každou cenu tleskat. Ale taky mě neuvidíte, jak za rohem nadávám: Sakra, tak ona vyhrála.
A jak to máte se strachem? Když jdete do zápasu proti Mauresmové, není ve vás ani špetka obavy?
Nebát se, to je hlavní. Možná to bude znít divně, ale když jsem šla na kurt, tak jsem se těšila. Na to, že si to vyzkouším. Všichni počítají, že prohrajete. Můžete se uvolnit.
Vždyť proti nejlepším jste hrála už v devíti letech. To vás k tréninku vyzvala Steffi Grafová.
No jo, to jsem byla s tátou v Rakousku, dva roky jsem tam chodila do školy, trénovala s ním. Grafová měla zrovna zraněné koleno a v jednom tamním hotelu rehabilitovala. Občas si chtěla jít na chvilku zahrát. Tak mě vyzvala.
Čím jste ji tak upoutala?
To netuším. Ale bylo to milé. Byla jsem malá holka a jí to nepřišlo pod úroveň. Povzbuzovala mě: Jestli tě to baví, dej tenisu všechno. Že je to těžké, ale pak to stojí za to.
Hrála jste si jako malá spíš na princeznu, nebo právě na Grafovou?
Určitě na princeznu. Až časem se to změnilo.
Slyšel jsem, že jste jako malá musela tátovi před usnutím říkat: Dneska jsem udělala všechno pro to, abych byla nejlepší. S odstupem času - pomohlo to?
Rozhodně ano. Učilo mě to disciplíně, kterou pořád dodržuji. Když je člověku čtrnáct, může mít chuť od tenisu utéct. Mě to ani nenapadlo.
Když jdete dneska spát, pořád si tu formulku říkáte?
Už nějaký ten pátek ne. (úsměv)
Máte teď i dalšího rádce, vaším přítelem je Tomáš Berdych. Mluví vám do tenisu často?
V poslední době ano. Jsem hodně nedůvěřivá. Než někoho poslechnu, trvá to. Ale s Berďou jsme spolu od mých šestnácti, důvěřuji mu. Takže toho využívá. (smích) Snaží se vtlouct do mě věci, na které já třeba koukala dost skepticky.
Třeba?
Možná se budete divit, ale radil mi, jak dýchat na kurtu. Dlouho jsem tvrdila: Dýchat si přece můžu, jak chci, to hru neovlivní! Jenže když jsme byli na přelomu roku v Austrálii na Hopman Cupu, pustili se do mě s koučem zprava, zleva. Tak jsem je poslechla.
Jak se tedy má na kurtu dýchat?
Já vydechovala při svém úderu i při úderu soupeřky. To mi prý zpomalovalo reakci do hry. Mám vydechovat jen při svém úderu. A nadechnout se při úderu soupeřky.
Troufnete si v něčem radit naopak vy Tomášovi?
Jen občas mu připomenu, že se na kurtu tolik nekoncentruje. Mívá problémy s tím, že když ho ošidí rozhodčí, strašně dlouho se tím zabývá. Ale to jsou maličkosti.
Je jako každý chlap ješitný a nechce si od dívky nechat radit?
Protestuje. Ale to já taky, když mě učil dýchat. (úsměv)
Kolik by skončil zápas Berdych - Šafářová?
6:0, 6:0. To je takový rozdíl, že by nebylo o čem mluvit. Při tréninku si prý se mnou zahraje normálně. Jenže jak se začne hrát soutěž, je silová převaha tak značná, že tomu nejde konkurovat.
Ale v něčem byste ho porazila, ne?
V nohejbalu. Sám přiznává, že nohejbal a fotbal, to není jeho.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak vidí Lucie Šafářová hvězdy světového tenisu

Šarapovová
Strašně se od ostatních separuje. Nikdy jsem s ní neměla možnost promluvit, v šatně skoro ani není. Žije úplně mimo celé tenisové prostředí. Při hře je výborná, psychicky odolná, hraje agresivně. Patří na první místo žebříčku. Navíc hezky vypadá, to je ta nejlepší možná kombinace.
Heninová
To je zvláštní hráčka. Taky se moc nebaví, jako Maria Šarapovová. Je hodně uzavřená do sebe. Ale pozdraví mě, není vůbec nijak nafoukaná. Na to, jak je hubeňounká a jakou má výšku, dokáže hrát výborný tenis. Dokázala se porvat i s osobními problémy, nijak ji to nevykolejilo.
Mauresmová
To je strašně sympatická holka. Normálně za vámi přijde a baví se o čemkoliv. Když jsem byla v Paříži, tak jsme se potkaly, hned mě pozdravila a poptala se, jak se mám. Při hře? Je udělaná, ohromně silná. Hraje trošku chlapským stylem. To je mezi ženskými velké plus.
Clijstersová
Další moc příjemná dívka. Až by se možná leckdo divil, jak je dobrosrdečná. Normální holka, řeklo by se. Touží po tom mít rychle rodinu, je zamilovaná. Její cíle nejsou jen tenisové. Ví, že nad sportem je něco, co znamená víc. Přitom v tenisu má na to být nejlepší ze všech.
Hingisová
S tou se vídáme a bavíme často. Vždyť je vlastně Češka. Má i takový český smysl pro humor. Sedíme spolu často u jídla, rády si popovídáme. Navíc je u ní obdivuhodné, že se dokázala vrátit zpátky na vrchol. Hraje ohromně chytře, být její soupeřkou je náročné.

I ve Wimbledonu budou odměny stejné

1. března 2007 v 15:32

I ve Wimbledonu budou odměny stejné


L o n d ý n - Na všech grandslamových turnajích budou brát muži i ženy stejné prémie. Jako poslední zrovnoprávnil tenistky slavný Wimbledon. "Je skvělé, že to udělali," řekla loňská šampionka Amélie Mauresmová. Organizátoři na tiskové konferenci oznámili, že prémie budou v obou turnajích stejné už letos.
Odměny se na londýnské trávě lišily 123 let. První vítězka dámské dvouhry Maud Watsonová dostala podle agentury AP v roce 1884 stříbrnou vázu za dvacet guinejí, zatímco William Renshaw převzal zlatou trofej za třicet guinejí.
Rozdíl se pak ještě prohluboval. V roce 1968, kdy začala profesionální éra, brala Billie Jean Kingová 750 liber a Rod Laver téměř třikrát tolik.
Výdělky tenistek se těm mužským v poslední době vytrvale blížily, ale ještě loni byl mezi vítězi rozdíl 30 tisíc liber, tedy asi 1,25 milionu korun.
Švýcar Roger Federer dostal 655 tisíc liber, Francouzka Amélie Mauresmová 625 tisíc.
"V jednadvacátém století je něco takového morálně neudržitelné," řekl loni ředitel ženského tenisového okruhu WTA Larry Smith.
Za stejné odměny pro ženy hlasoval i trojnásobný wimbledonský vítěz John McEnroe. Odpůrci argumentovali tím, že ženy hrají na rozdíl od mužů jen na dva vítězné sety, ale neuspěli.
"Tenis je jedním z mála sportů, v němž muži i ženy soutěží na stejném místě a ve stejném čase," zdůvodnil rozhodnutí srovnat odměny ředitel pořádajícího All England Clubu Tim Phillips. "Pro nás to není otázka peněz, ale rovnoprávnosti. Je to povzbuzení pro ženy na celém světě," řekla trojnásobná vítězka Venus Williamsová.
Tenistky podpořil i někdejší bouřlivák John McEnroe. "Myslím, že když muži a ženy hrají na stejném turnaji, je směšné mít rozdíl v platech," poznamenal.
V New Yorku a v Melbourne už vyplácejí stejné prémie oběma pohlavím už dávno. Paříž je zavedla loni, jen Wimbledon dosud lpěl na tradici. Francouzské Roland Garros však jako jediné vyplácí stejně peněz jen vítězům, celková dotace pro ženy je nižší.
"Teď je Roland Garros trochu pozadu. Myslím, že musíme udělat krok kupředu," řekla největší naděje francouzských fanoušků Mauresmová.

Lucka je hodná holka, říká kouč Šafářové

1. března 2007 v 15:30

Lucka je hodná holka, říká kouč ŠafářovéP r a h a - David Kotyza, trenér tenistky Lucie Šafářové, čekal od své svěřenky na turnaji v Paříži velké věci. "Ale že porazí tři špičkové hráčky po sobě, to mě nenapadlo," uznává. "Pravda, už příprava jí vyšla skvěle. Hrála při ní nejlíp, co jsem ji kdy viděl. Přesto jsme se dohodli: Zkusíš Paříž jen v rámci tréninku."
A málem turnaj vyhrála. Co to provede s její psychikou?
Zase povyroste, stejně jako když Austrálii vyřadila Mauresmovou. Lucka nemá přirozené sebevědomí jako Nicole Vaidišová. Ale už sobě tolik nepochybuje a neřeší zbytečné maličkosti.
Na čemž má zásluhu i její přítel Tomáš Berdych, ne?
Určitě. Už při Hopman Cupu jsme ho brali na její tréninky. Když ten jí něco objasní, tak to u Lucky píše. Začali jsme mu říkat pan Profesor. Jakmile jsme potřebovali na Lucku zapůsobit, naočkovali jsme dopředu Tomáše. On je takový její protipól.
Protiklady se přitahují?
Jo. Tomáš je pohodář, co si hodně věří. Lucka je hektičtější, citlivější, zranitelnější. Ale zase to na kurtu nahrazuje vůlí. Ona je strašná bojovnice. Jde i za hranu toho, co její tělo dovolí, často končí turnaje na hraně zranění. Což se teď znovu ukázalo. Má po Paříži něco s ramenem, proto se odhlásila z turnaje v Antverpách.
Nedostatečnou fyzickou sílu tedy nahrazujete chytrostí?
Sto servisů v kuse na tréninku nevydrží, to by jí upadla ruka. Ze začátku roku 2006 byla s jiným koučem a výrazně zhubla, necítila se ani psychicky dobře. Když jsme potom obnovili spolupráci, řekli jsme si: Všechno zkusíme jinak. Upravit stravu, důkladnou fyzičku, nabrat kila.
Nabírá?
Zatím ano. I když jídlo si někdy hlídá až moc, přesně sleduje, kolik má co kilojoulů.
Kam až to může v tenise dotáhnout?
Nezbývá mnoho hráček, které ještě neporazila. Jen s Petrovovou bohužel prohrála už potřetí. A s Šarapovovou a Clijstersovou ještě nehrála. Může jít vysoko. Nějaké žebříčkové cíle jsme si řekli, ale nechci je prezentovat. Nejlepší by bylo, kdyby to číslo bylo jednociferné.
Má i nějaké zlozvyky?
O žádném výrazném nevím. Je to hrozně moc hodná holka.
Což ve sportu není vždy výhoda.
Není? Nevěřím tomu, že člověk musí být svině, aby vyhrál turnaj. Stačí jen porážet soupeřky. Lucka není závistivá, je i přející. Povídá mi třeba: Hele, Nicole zahrála dneska neskutečně. Neřekne o ní jako jiné: Doprčic, ta zase vyhrála. Jde na kurt vždycky s čistou hlavou. To pomáhá.
Jak?
Že v sobě nemá takové to čecháčkovské: Soused má krávu, chci, aby chcípla. Nespoléhá se, že soupeřka na kurtu něco zkazí nebo že jí něco chcípne. Vzpomínáte na mečbol proti Mauresmové v Austrálii? Lucka si šla pro něj na síť, chtěla ho uhrát sama. Stejně tak teď proti Heninové. Lucka je ta, která je aktivní.

Šafářová ve finále na Petrovovou nestačila

1. března 2007 v 15:26

Šafářová ve finále na Petrovovou nestačila

Lucie Šafářová
P a ř í ž - Senzační tažení Lucie Šafářové turnajem v Paříži skončilo těsně pod vrcholem. Česká tenistka vyhrála ve finálovém utkání s Petrovovou první set, ale víc už nedokázala. Ruská tenistka zvítězila 4:6, 6:1, 6:4. Předtím na turnaji Šafářová vyřadila tři hráčky z první světové desítky.

Česká hráčka bojující o svůj čtvrtý titul na okruhu WTA získala první sadu poměrem 6:4, v dalších dvou však podlehla favorizované soupeřce 1:6 a 4:6. Petrovová si připsala sedmý turnajový triumf v kariéře po hodině a 48 minutách, když proměnila čtvrtý mečbol.
Nenasazená Šafářová na cestě do finále vyřadila českou jedničku Nicole Vaidišovou, turnajovou trojku Světlanu Kuzněcovovou a druhou hráčku světa Justine Heninovou.
Dnešní prohru proto nepovažuje za tragédii, ČTK a Českému rozhlasu řekla, že důležité jsou pro ni hlavně vyhrané zápasy se třemi hráčkami z první světové desítky během posledního týdne. "Díky nim jsem si ověřila, že se můžu měřit i s nejlepšími," uvedla.
Také dnešní zápas začala nebojácně. Za půl hodiny vyhrála úvodní set a na začátku druhého prolomila soupeřce podání. Pak se však projevily větší zkušenosti čtyřiadvacetileté Rusky, která využila sérii nevynucených chyb o čtyři roky mladší české tenistky a získala šest gamů po sobě.
Ve třetí sadě prolomila Petrovová podání Šafářové ve třetí a páté hře a mířila za hladkým vítězstvím, když měla už za stavu 5:1 první mečbol. Čtvrtfinalistka Australian Open však ještě dokázala odvážnou hrou závěr zápasu zdramatizovat, snížila na 4:5 a měla dva brejkboly, ale ruská hráčka už další napínavé pokračování souboje nedopustila.
"Hodně mi to zkomplikovala, zvlášť při mečbolech. Hrála neuvěřitelně, mě trochu zlobilo druhé podání," řekla Petrovová při rozhovoru přímo na kurtu. Za vítězství inkasovala 88 tisíc dolarů, Šafářová obdržela 47 tisíc.
Na prohře se podle české tenistky nejvíc podepsalo to, že ve druhém setu přestala dobře podávat a Ruska dostala šanci se chytit. Zhoršený servis přitom označila za důsledek staršího zranění ramena, které ji trápí a bolí hlavně při servisu.
Svou nynější dobrou formu si vysvětluje tím, že na sobě po loňské sezoně hodně pracovala kondičně i tenisově. Teď se chce soustředit hlavně na vyléčení ramena, kvůli kterému se už odhlásila z turnaje v Antverpách, takže bude mít tři týdny volno.
Ve stejné době jako ona v Paříži neuspěl dnes v Ostravě také její přítel Tomáš Berdych v zápase Davisova poháru proti Američanovi Andymu Roddickovi. "Když jsem šla na kurt, tak jsem věděla, že vyhrál první set, a když jsem skončila, tak už jsem měla zprávu, že prohrál. Takže to pro nás byl černý den," řekla.
Dvouhra - finále:
Petrovová (4-Rus.) - Šafářová (ČR) 4:6, 6:1, 6:4.

Paříž chválí Šafářovou, ale překupníci prodělají

1. března 2007 v 15:24

Paříž chválí Šafářovou, ale překupníci prodělají


P a ř í ž - Objev nové sezony okouzlil Paříž. Francouzské deníky opěvují českou tenistku Lucii Šafářovou, která se jako nenasazená hráčka probila přes tři soupeřky z první světové desítky až do finále turnaje Open Gaz de France. Kdo však z česko-ruského finále najásá, to jsou překupníci vstupenek.
Lucie Šafářová
Dvacetiletá Šafářová se o titul dnes od 15 hodin střetne s Ruskou Naďou Petrovovou, která vyřadila domácí Amélii Mauresmovou.
L´Équipe pod titulkem Lucie in the sky, parafrázujícím název slavné písně Beatles Lucy in the Sky with Diamonds, píše, že postup Šafářové není překvapivý. V jedenácti letošních zápasech totiž porazila čtyři hráčky první desítky.
Sobotní výkon této fascinující Češky dokonale ilustruje její nynější euforii, napsal deník. Zároveň citoval Heninovou, podle níž "bude potřeba si na toto jméno zvyknout".
Podobně píše i Le Journal du Dimanche. "V příštích měsících se s ní znovu často setkáme, jak bojuje o nejvyšší pocty. Na její andělský vzhled a reflexivní úsměvy nelze dát," varuje tento nedělník.
Z jiné stránky přistupuje k finále Le Parisien, který poznamenal, že překupníci vstupenek na turnaj si dnes asi sotva namastí kapsu. "Žádná Heninová, tím méně Mauresmová. Finále Petrovová - Šafářová je zajisté slibné, ale na pařížský turnaj ne moc přitažlivé," napsal deník.