Lucka je hodná holka, říká kouč Šafářové

1. března 2007 v 15:30

Lucka je hodná holka, říká kouč ŠafářovéP r a h a - David Kotyza, trenér tenistky Lucie Šafářové, čekal od své svěřenky na turnaji v Paříži velké věci. "Ale že porazí tři špičkové hráčky po sobě, to mě nenapadlo," uznává. "Pravda, už příprava jí vyšla skvěle. Hrála při ní nejlíp, co jsem ji kdy viděl. Přesto jsme se dohodli: Zkusíš Paříž jen v rámci tréninku."
A málem turnaj vyhrála. Co to provede s její psychikou?
Zase povyroste, stejně jako když Austrálii vyřadila Mauresmovou. Lucka nemá přirozené sebevědomí jako Nicole Vaidišová. Ale už sobě tolik nepochybuje a neřeší zbytečné maličkosti.
Na čemž má zásluhu i její přítel Tomáš Berdych, ne?
Určitě. Už při Hopman Cupu jsme ho brali na její tréninky. Když ten jí něco objasní, tak to u Lucky píše. Začali jsme mu říkat pan Profesor. Jakmile jsme potřebovali na Lucku zapůsobit, naočkovali jsme dopředu Tomáše. On je takový její protipól.
Protiklady se přitahují?
Jo. Tomáš je pohodář, co si hodně věří. Lucka je hektičtější, citlivější, zranitelnější. Ale zase to na kurtu nahrazuje vůlí. Ona je strašná bojovnice. Jde i za hranu toho, co její tělo dovolí, často končí turnaje na hraně zranění. Což se teď znovu ukázalo. Má po Paříži něco s ramenem, proto se odhlásila z turnaje v Antverpách.
Nedostatečnou fyzickou sílu tedy nahrazujete chytrostí?
Sto servisů v kuse na tréninku nevydrží, to by jí upadla ruka. Ze začátku roku 2006 byla s jiným koučem a výrazně zhubla, necítila se ani psychicky dobře. Když jsme potom obnovili spolupráci, řekli jsme si: Všechno zkusíme jinak. Upravit stravu, důkladnou fyzičku, nabrat kila.
Nabírá?
Zatím ano. I když jídlo si někdy hlídá až moc, přesně sleduje, kolik má co kilojoulů.
Kam až to může v tenise dotáhnout?
Nezbývá mnoho hráček, které ještě neporazila. Jen s Petrovovou bohužel prohrála už potřetí. A s Šarapovovou a Clijstersovou ještě nehrála. Může jít vysoko. Nějaké žebříčkové cíle jsme si řekli, ale nechci je prezentovat. Nejlepší by bylo, kdyby to číslo bylo jednociferné.
Má i nějaké zlozvyky?
O žádném výrazném nevím. Je to hrozně moc hodná holka.
Což ve sportu není vždy výhoda.
Není? Nevěřím tomu, že člověk musí být svině, aby vyhrál turnaj. Stačí jen porážet soupeřky. Lucka není závistivá, je i přející. Povídá mi třeba: Hele, Nicole zahrála dneska neskutečně. Neřekne o ní jako jiné: Doprčic, ta zase vyhrála. Jde na kurt vždycky s čistou hlavou. To pomáhá.
Jak?
Že v sobě nemá takové to čecháčkovské: Soused má krávu, chci, aby chcípla. Nespoléhá se, že soupeřka na kurtu něco zkazí nebo že jí něco chcípne. Vzpomínáte na mečbol proti Mauresmové v Austrálii? Lucka si šla pro něj na síť, chtěla ho uhrát sama. Stejně tak teď proti Heninové. Lucka je ta, která je aktivní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama