Červen 2007

Šafářová: Výhra byla blízko, a přitom daleko

30. června 2007 v 12:29
30.06.2007 08:00 - L o n d ý n - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Její velké oči vypadaly ještě smutněji než jindy. Pátek mohl z tenistky Lucie Šafářové udělat hrdinku Wimbledonu, Češka však nakonec se Srbkou Jankovičovou ve 3. kole prohrála. "Ale neplakala jsem. To bych si musela zhoršit zranění kolena nebo cítit, že jsem si to zkazila sama. Takhle mě to jen strašně mrzí," tvrdila.

A jste zklamaná.
Moc. Hrála jsem dobře. Od obou to byl super tenis. Strašně mě mrzí, že jsem to v tie-breaku druhého setu nestačila dotáhnout. Před třetí sadou bylo přerušení, trochu jsem při něm asi vytuhnula a už jsem se pak nebyla schopná vrátit se do utkání. Zato ona najednou výborně servírovala. A bylo to pryč.
Nevrtalo vám hlavou, že jste byla ve druhém setu tři míčky od výhry?
Ne, nad tím člověk nepřemýšlí. Tři míčky od výhry? Je to blízko. A přitom strašně daleko.
Jste teď na sebe hrdá
Byla bych, pokud bych vyhrála. Kdo se bude zítra ptát, jestli to byl skvělý zápas? Prostě jsem prohrála.
Ale Jankovičová je jednou z favoritek Wimbledonu.
Jasně. Jistým způsobem jsem ráda, že s takovými hráčkami mohu hrát. Někdy i vyhrát. Ale něco málo tam pořád chybí. Musím na sobě ještě pracovat.
Jak vás limitovalo zraněné koleno?
Ve čtvrtek jsem byla na vyšetření, kde zjistili, že všechny vazy jsou v pořádku. Že jsem si tam o sebe narazila nějaké kosti, ale na funkci kolena to nemá vliv. Takže jsem do zápasu šla jen s prášky proti bolesti. Hrát jsem s tím mohla normálně.

Šafářová dřela, na Srbku to ale nestačilo

30. června 2007 v 12:27
29.06.2007 20:16 - L o n d ý n - Navzdory potížím s bolavým kolenem sehrála česká tenistka Lucie Šafářová ve třetím kole Wimbledonu velkou bitvu se třetí nasazenou hráčkou Jelenou Jankovičovouze ze Srbska. Úvodní sadu vyhrála Šafářová 7:5, druhou získala Jankovičová až v tie-breaku. Ve třetím však už favorizovaná soupeřka dominovala 6:2.

Česká tenistka nezačala souboj s favorizovanou soupeřkou dobře. Hned v úvodu si ztratila podání a Jankovičová se dostala do vedení 3:1.

Pak se ovšem karta obrátila, Šafářová získala své podání zpět a aktivní hrou, v níž hrála hodně míčků podél čáry, nutila soupeřku chybovat.

První set se rozhodl za stavu 6:5 pro českou hráčku. Jankovičová neudržela nastoupený trend, psychicky povolila a set zakončila dvoujchybou.

I ve druhé sadě předváděly obě hráčky skvělý tenis.

Šafářová převážně diktovala tempo hry, zoufalá soupeřka často nevěděla co hrát.

Drama přinesl sedmý game. Při servisu Šafářové se obě střídaly ve výhodách - Jankovičová měla čtyři brejkboly, ale ani jeden nevyužila. Zato česká hráčka využila šestý gameball a dál si držela psychickou výhodu.

V desáté hře si pětadvacátá hráčka světa Šafářová poprvé prohrála podání a vůbec to s ní nevypadalo dobře. Jenže přítelkyně Tomáše Berdycha ukázala, že jí dnešní duel sedí - hned v následující hře získala servis zpět.

O vítězce tak musel rozhodnout tie-break. V něm se dvacetiletá Češka držela do stavu 3:4, pak však míček z její rakety letěl mimo dvorec a Jankovičová už set dotáhla do vítězného konce.

Před třetím dějstvím přerušila zápas dešťová přeháňka, po ní však už na kurtu jasně dominovala srbská tenistka.

Šafářová byla smutná a zklamaná

K rozhovoru s novináři přišla Šafářová smutná a zklamaná. "Tady je to o tom, jestli člověk vyhraje, nebo prohraje. Kdo se bude zítra ptát, jestli to byl skvělý zápas? Být hrdá na to, že jsem prohrála, kam bych se posunovala dopředu?" řekla.
Jedním z diváckých vrcholů byla sedmá hra druhého setu, která sama trvala přes 20 minut. "Tahaly jsme se o každý míč," popisovala Šafářová po zápase pocity z této fáze. "Bylo to fyzicky, ale i psychicky strašně náročné. Každý ten míč to bylo už vyhrané nebo prohrané, pořád nahoru a dolů... Byl to výborný zápas, a o to více jsem z toho smutná, protože jsem to chtěla
vyhrát."
Jankovičová dokázala výsledek druhé sady otočit pro sebe až v jejím úplném závěru. "Myslím si, že jsme obě dvě hrály super tenis. Určitě mě strašně mrzí, že jsem to hlavně v tie-breaku nedokázala dotáhnout. Nemůžu ale říci, že bych udělala nějakou chybu, ona prostě zahrála v tie-breaku o něco líp," uvedla Šafářová. Srbská hráčka si po druhém setu vyžádala čas na ošetření, a než se stihla vrátit na dvorec, začalo pršet a duel byl na zhruba 30 minut přerušen. "Po tom přerušení jsem asi trošku vytuhla," vysvětlila Šafářová proměnu situace na kurtu po dešti, kdy Jankovičová už neměla větší potíže a bylo zjevné, že se s nucenou pauzou vyrovnala lépe. Srbka za stavu 3:2 sebrala Šafářové podání a dostala se do dvougamového
vedení. "Nebyla jsem asi schopná se zkoncentrovat a vrátit se do utkání," řekla Šafářová. "Ona (po přerušení) přišla a začala výborně servírovat a ... když člověk (v takové situaci) neudělá bod, tak to celé je najednou pryč."

Muži:
Dvouhra - 3. kolo:
Tipsarevič (Srb.) - Gonzalez (5-Chile) 6:3, 3:6, 6:3, 4:6, 8:6
Haas (13-Něm.) - Tursunov (21-Rus.) 1:6, 6:4, 7:6 (7:5), 6:4
Mathieu (Fr.) - Ljubičič (15-Chorv.) 4:6, 7:5, 6:2, 6:3
Ferrero (20-Šp.) - Blake (9-USA) 3:6, 6:3, 6:3, 7:6 (7:4)
Gasquet (12-Fr.) - Roger-Vasselin (Fr.) 6:3, 6:4, 6:2
Tsonga (Fr.) - Lopez (Šp.) 6:3, 7:6 (7:4), 6:3
Federer (1-Švýc.) - Safin (26-Rus.) 6:1, 6:4, 7:6 (7:4).
Roddick (3-USA) - Verdasco (Šp.) 6:3, 6:4, 7:6 (7:2)

Čtyřhra - 2. kolo:

Damm, Paes (5-ČR/Ind.) - Auckland, Huss (Brit./Austr.) 7:6 (7:4), 7:6 (7:4), 3:6, 7:6 (7:3).

Tenistka Šafářová: Volala jsem déšť

29. června 2007 v 9:59
29.06.2007 00:00 - L o n d ý n - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Měla po zápase a kulhala. Pro tenistku Lucii Šafářovou bylo 2. kolo Wimbledonu očistcem. Sice duel s Řekyní Daniilidouovou vyhrála, ale odnesla si z něj zraněné koleno. Celý den pak řešila, zda bude v turnaji pokračovat. Zda nastoupí proti Srbce Jankovičové rozhodne až ortoped.

Popište, co se vlastně stalo.
V prvním gamu druhého setu jsem podklouzla. Ujela mi pravá noha, přisedla jsem si ji, až jsem slyšela, jak v ní křuplo. Byla to hrozná bolest, motala se mi hlava. Byla jsem v šoku, ze kterého jsem se dostala až někdy za stavu 0:4. Až tehdy jsem si pořádně uvědomila, že jsem na kurtu a že tam ještě něco musím uhrát. Bála jsem se pohnout, protože ten zvuk vypadal opravdu hrozivě.

Neměla jste myšlenky na skrečování zápasu?
V té chvíli jsem neměla žádné myšlenky, vůbec jsem nevěděla, co se děje. Pak mi fyzioterapeutka dělala testy. Ujistila mě, že s vazy nic není. A že mi udělá tejp, který mi koleno podrží. Proto jsem pokračovala dál.

A ve třetím setu jste se chytila.
Nechtěla jsem to tam nechat. Zjistila jsem, že když udělám krok sem, dva kroky tam, tak už to není tak hrozné. Ona se naštěstí moc nepohybovala. Toho jsem chtěla využít a dokončit to.

Jenže zápas přerušil až do dalšího dne déšť. Nebála jste se, že se váš stav zatím zhorší?
Upřímně: nevěděla jsem, jestli je to takhle horší, nebo lepší. Poté, co jsem uklouzla, jsem volala déšť. Nepřišel. Dorazil až později. Ale nakonec to bylo jedno. Když jsem se ve čtvrtek probudila, stav se nezměnil.

Jak to s vámi bude dál?
Čeká mě vyšetření u ortopeda. Pokud to nebude nic vážného, nic se neděje. Kdybych od něj slyšela, že si to dalším hraním zhorším, proti Jankovičové nenastoupím.

Souží vás to očividně i mimo kurt.
Při přímé chůzi to tolik necítím. Ale přijde jeden konkrétní pohyb a bolí to jako čert.

Ve Wimbledonu jde dál i Berdych

29. června 2007 v 9:58
28.06.2007 18:56 - L o n d ý n - Obě nejlepší české tenistky postoupily do 3. kola Wimbledonu. Vaidišová vyprovodila z kurtu Australanku Prattovou a Šafářová zvládla dohrávku s Řekyní Daniilidouovu. V podvečer je doplnil Berdych, který si ve čtyřech setech poradil s Francouzem Llodrou. Naopak venku ze hry jsou Benešová, Šromová, Hernych a Zíb.

Cení se zejména vítězství Lucie Šafářové, která dohrávala ve středu deštěm přerušený zápas se 47. hráčkou žebříčku Eleni Daniilidouovu.

Zápas byl přerušen při podání Šafářové za stavu 4:2 a 40:40 ve třetím setu. Dnešní dohrávka trvala necelých deset minut a Šafářová celkově zvítězila 6:4, 3:6, 6:3.

Ve středu to totiž v jednu chvíli se Šafářovou vůbec nevypadalo dobře. Po vyhraném úvodním setu 6:4 hned v následující hře uklouzla a bolestivě si poranila koleno.

Přestože byla ošetřena, zranění jí evidentně bránilo v optimálním pohybu po dvorci, čehož Řekyně využila a set vyhrála 6:3. Šafářová však pro rozhodující set zmobilizovala síly, klíčový servis vzala soupeřce v šesté hře, a i když v následujícím gamu odvracela tři brejkboly, výhru si vzít nenechala. Zápas trval dvě a čtvrt hodiny.

Šafářovou teď čeká třetí nasazená Jelena Jankovičová ze Srbska, která byla úspěšnější v dosud jediném vzájemném duelu.

Šafářová: Přítel dobře fandil, pomohl mi

26. června 2007 v 11:29
26.06.2007 03:00 - L o n d ý n - Na wimbledonské trávě postoupila do 2. kola jako první z českých zástupců. Světová pětadvacítka Lucie Šafářová si na úvod londýnského grandslamu poradila s krajankou Zuzanou Ondráškovou 7:5, 6:2. Snad i proto, že ji přímo z tribuny povzbuzoval přítel Tomáš Berdych. "Fandil dobře," pochvalovala si 20letá Šafářová.
Však jste se na něj z kurtu co chvíli dívala.
Vždycky je fajn, když máte poblíž někoho, na koho se můžete očima obrátit. Tomáš na mě nemusí dělat žádná velká gesta. Mně stačí jeho přítomnost. Vědomí, že je tam někdo, kdo stojí při mně. Vím, že chce, abych vyhrála, úplně stejně, jako to chci já.
Před pár dny vyhrál turnaj na trávě v Halle. Radil vám, jak si s tímhle povrchem poradit?
Ne. To jsou dvě jiné hry, nejde to zas tolik srovnávat.
Máte za sebou první vyhraný zápas ve Wimbledonu v kariéře. Říkáte si: Konečně? Je to premiéra, to je pravda. Ale v duchu jsem to zase tolik neprožívala, neříkala si: Tohle je místo, na kterém jsem ještě nikdy nevyhrála. Vždyť jsem tady dodneška měla za sebou jediný zápas. Sice prohru, ale po relativně dobrém výkonu, navíc se silnou Piercovou. Loni jsem Wimbledon vynechala kvůli zranění, takže letos jsem do areálu vstupovala spíš s očekáváním. Byla jsem zvědavá, jak mi to na wimbledonské trávě po dvou letech půjde.
Šlo to, zdá se, docela dobře.
Nemůžu si každopádně na nic stěžovat. Zatím je to dobré. A dál? Nechci říkat nic konkrétního, ale s losem můžu být docela spokojena. Jsou tu i horší. V pavouku můžu ještě narazit na hráčky, které jsem třeba už i porazila. Jenže pozor - je to tráva. Na té se může stát cokoliv.

Šafářová zahájila Wimbledon výhrou

26. června 2007 v 11:26
25.06.2007 21:44 - L o n d ý n - Tenistka Lucie Šafářová se stala první postupující Češkou do druhého kola wimbledonské dvouhry. Pětadvacátá nasazená porazila krajanku Zuzanu Ondráškovou 7:5, 6:2.
Úvodní den turnaje narušil déšť, program začal s tříhodinovým zpožděním.
Do prvního dne třetího grandslamového turnaje roku mělo kromě Šafářové a Ondráškové zasáhnout ještě šest dalších českých tenistů. Tři z nich své zápasy rozehráli, pak ovšem opět začal úřadovat déšť.