Červenec 2007

Kodat nehrajícím kapitánem tenistek zůstává

29. července 2007 v 16:12
26.07.2007 16:00 - P r a h a - Aleš Kodat bude i příští rok nehrajícím kapitánem českého fedcupového týmu. Trenér a nevlastní otec nejlepší české tenistky Nicole Vaidišové se s prezidentem svazu Ivem Kaderkou dohodl na další spolupráci. Kaderka to řekl v rozhovoru pro Českou televizi.
Kodat měl smlouvu pouze na tuto sezonu, která po neúspěšné baráži ve Španělsku skončila.
Původně předpokládal, že bude se svazem o své budoucnosti jednat až na konci roku, ale nakonec už nyní využil opce a prodloužil smlouvu.

Jeho úkol bude v příští sezoně stejný jako letos, tedy postup do Světové skupiny I, který se před necelými dvěma týdny nepodařilo družstvu vybojovat. Reprezentace ale ve Španělsku nastoupila bez nemocné jedničky Vaidišové.
"Naším cílem je určitě dostat se mezi tu elitní osmičku," prohlásil Kaderka.
A pokud bude Vaidišová zdravá, mělo by se to podle něj podařit, protože v současném týmu vidí velkou perspektivu i mezi elitou.

Kodat ještě neví, zda bude pokračovat

16. července 2007 v 14:16
16.07.2007 09:19 - P r a h a - Neúspěšnou baráží ve Španělsku skončila nehrajícímu kapitánovi českého fedcupového týmu Aleši Kodatovi smlouva. O tom, zda bude mít nevlastní otec a trenér Nicole Vaidišové zájem o její prodloužení, zatím nemá jasno. K jednání podle jeho slov dojde až koncem roku a o svém dalším působení má pochybnosti.
"Hodně bude záležet na tom, jak Nicole dokončí sezonu. Musím se také věnovat hlavně jí individuálně. I z tohoto hlediska o tom budu přemýšlet," řekl Kodat na toto téma.
Desátá hráčka světového žebříčku v baráži chyběla kvůli onemocnění lehkou formou mononukleózy a je otázka, kdy a jak se na kurty vrátí.
"Ztratí body, bude padat na žebříčku, bude muset začít znovu trénovat. Uvidíme, kam až to stihne zase zpátky dotáhnout. Třeba bude potřebovat nějakou lepší, speciální péči," vysvětloval Kodat s tím, že než Vaidišová bude znovu schopna trénovat, bude se léčit v Praze.
Vítězný zápas na Slovensku i porážka ve Španělsku mu daly nové zkušenosti v roli nehrajícího kapitána.
"Určitě z toho pro sebe vyvedu nějaké důsledky, pokud se nějakým způsobem dál budu v týmu účastnit, tak aby se podobné chyby neopakovaly. Budu se třeba zamýšlet, jestli na to mám, nebo ne," uvažoval.
Jasnou odpověď na otázku, k jaké variantě se momentálně přiklání, bezprostředně po porážce se Španělskem dát nechtěl.
"Teď jsem plný emocí, opravdu zklamaný, takže to chce spíš nějakou rozumnou myšlenku. Vůbec nemůžu říct, že bych byl naštvaný na holky, že prohrály. Spíš na sebe, že jsem třeba mohl něco udělat jinak," dodal.

Kodat: Vaidišová nám hodně chyběla

16. července 2007 v 14:14
15.07.2007 19:01 - P a l a f r u g e l l - Domácí prostředí a absence Nicole Vaidišové. To jsou podle nehrajícího kapitána Aleše Kodata hlavní důvody, které rozhodly o neúspěchu českých tenistek ve fedcupové baráži ve Španělsku. Vstup týmu do elitní Světové skupiny I a šance bojovat o mety nejvyšší se tak minimálně o rok odkládá.
Podle Kodata hrálo domácí prostředí mnohem větší roli než v dubnovém zápase na Slovensku, i když atmosféra v ochozech zdaleka nebyla tak bouřlivá.
"Ten stadion tady, klimatické podmínky, povrch dvorce, to všechno bylo úplně ušité na míru Španělkám. Bylo vidět, jak si v tom hrozně libují," řekl kapitán novinářům.
Výsledek rovněž výrazně ovlivnila neúčast jeho nevlastní dcery, která se ve čtvrtek dozvěděla, že trpí lehkou formou mononukleózy.
"Kdyby byly optimální okolnosti a mohla nastoupit Nicole, tak by asi ten výsledek byl opačný. Nicole má nátlakovou hru, hraje rychle, to ty Španělky nemají rády. Laicky řečeno by je možná vytřískala stejně jako Lucka (Šafářová) včera tu jejich dvojku," uvedl kouč desáté hráčky světa.
Udělali jsme pro to úplně všechno
Nehrajícího kapitána porážka hodně sebrala. "Zklamání je to strašné. Udělali jsme pro to úplně všechno. Určitě na to máme, je to vidět, ale nesešlo se to úplně všechno dohromady." Z českých tenistek navzdory oslabení před zápasem sršel optimismus a odhodlání, ale nakonec bylo rozhodnuto už po dvouhrách.
Na prohře Lucie Šafářové s domácí jedničkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou se podle Kodata podepsala i tíha očekávání dvou bodů, kterému jako jednička týmu musela čelit. "Ten tlak na ni byl obrovský, proto se jí nedařil ten tenis tak, jak by si představovala.
Dopředu věděla, že to bude těžký zápas, už s ní dvakrát prohrála, její hra jí nesedí," komentoval Kodat dnešní první utkání. Iveta Benešová naskočila do dvouher jako náhradnice a oba své zápasy ve třech setech prohrála.
"Iveta nehraje tak rychle na antuce, a to byl ten slabší prvek. Na druhou stranu odehrála podle mého názoru svoje nejlepší zápasy nejen ve Fed Cupu. Ukázalo se, že jinak to nasazení nešlo udělat," řekl k jejímu výkonu.
Zatím bylo podle něj předčasné poslat do dvouher na kurt sedmnáctiletou Petru Kvitovou, která si nakonec ve čtyřhře za rozhodnutého stavu odbyla fedcupovou premiéru, protože jí chybějí zkušenosti.
"Kdyby na ni byla naložena tíha rozhodujícího zápasu, tak by to asi neuhrála. Ukázalo se to i v tom deblu, kdy jí to najednou při situacích jako výhoda nebo shoda ulítávalo," vysvětlil Kodat.

České tenistky mezi elitu nepostoupily

16. července 2007 v 14:12
15.07.2007 17:34 - P a l a f r u g e l l - České tenistky mezi fedcupovou elitou nepostoupily. Baráži o účast ve Světové skupině I prohrály ve Španělsku 1:4. Po úvodním dnu, který skončil smírně 1:1, nepřidaly ani bod. Ve dvouhrách neuspěla jednička Lucie Šafářová ani Iveta Benešová. Barbora Záhlavová-Strýcová, Petra Kvitová pak prohrály čtyřhru.
Medinaová-Garriguesová - Šafářová 6:3, 6:2
Medinaová trápila Šafářovou liftovanými míči a výborným pohybem. Vracela i údery, které by proti jiné hráčce možná byly vítězné.
"Oběhala míče, které mně normálně hráčky nevracejí. Je to těžké, člověk se to snaží dát ještě líp a udělá pak chybu," řekla na tiskové konferenci Šafářová.
Česká jednička pro duel ve Španělsku se celý první set prakticky neprosadila při podání soupeřky, často zkazila hned return a vůbec se nedostala do hry. Medinaová se mohla o servis opřít. "Hodně to střídala, dobře umisťovala, její druhý servis byl nepříjemný," uvedla pětadvacátá hráčka světa Šafářová.
Při vlastním servisu čelila už v šesté hře třem brejkbolům za sebou, tehdy je však ještě odvrátila. V osmém gamu se už ze stavu 0:40 nedostala a osmadvacátá hráčka světa za stavu 5:3 podávala na vítězství v úvodní sadě. Zvládla to bez ztráty jediného míčku.
Hned v prvním gamu druhé sady Šafářová odvracela brejkboly, ale pak se poprvé chytila na returnu a hned si při podání soupeřky vypracovala brejkbol. Nevyužila ho a naopak v pátém gamu podání ztratila, když udělala dvojchybu a vzápětí poslala forhend do sítě.
Česká tenistka mnohem více chybovala, prohrála čtyři gamy za sebou i celý zápas. Zápas zakončila symbolicky zkaženým returnem při prvním mečbolu soupeřky. Prohrála s ní zatím všechna tři vzájemná utkání.
"Hrála výborně, dobře servírovala, byla prostě na kurtě lepší," uznala po dnešní porážce. Španělská jednička podle ní hrála lépe než v sobotu s Ivetou Benešovou. "Tam tak dobře nepodávala a dělala víc chyb," dodala.
Domínguezová-Linová - Benešová 6:2, 4:6, 6:3.
Benešová do dnešního zápasu vstoupila dobře a hned se ujala vedení 2:0, ale to bylo v prvním setu z její strany vše. Často chybovala a Španělce stačilo jen trpělivě vracet míče, aby celý set vyhrála 6:2.
Stejný obraz hry pokračoval i ve druhé sadě. Španělka v ní vedla 2:0, než Benešová po osmi ztracených gamech za sebou konečně bodovala. Česká tenistka zpřesnila hru a začala hrát trpělivěji, což jí přineslo brejk a vyrovnání skóre.
Pak byl zápas jako na houpačce, obě tenistky střídaly dobré momenty s lacinými chybami. Do desáté hry vstupovala Benešová s vedením 5:4 v zádech a po prvním neproměněném setbolu jí nakonec soupeřka set darovala. Po shodě udělala dvě dvojchyby za sebou a musela se chystat na třetí set.
"I když jsem prohrávala, tak jsem se pořád snažila bojovat, vyplatilo se to, když jsem otočila ten druhý set," řekla novinářům náhradnice za Vaidišovou. V úvodu třetího setu Domínguezová-Linová začala méně chybovat a přidala několik hodně povedených úderů, díky čemuž se dostala do vedení 4:1.
"Byla škoda, že jsem neudělala první game na svůj servis, kdy jsem vedla 40:15. Měla jsem tam pár šancí, kdy jsem si vytvořila tlak a pak jsem to nedohrála," komentovala poražená hráčka průběh rozhodující sady.
V ní ještě po dvou povedených gamech snížila na 3:4, ale utkání nezvrátila. Zase udělala laciné chyby a zápas ukončila v deváté hře bekhendem do sítě. "Ona neudělala skoro žádnou chybu, já jsem byla trošku netrpělivá a dala jsem jí šanci. Hned to bylo 30:0 na její servis a to se těžko dotahuje," řekla česká tenistka.
V závěru ji mohutně povzbuzoval a koučoval nehrající kapitán Aleš Kodat, který na ni pokřikoval pokyny i mezi jednotlivými výměnami. Benešová to moc dobře vnímala.
"Dívala jsem se na něj skoro po každém míči, protože to byl takový záchytný bod. Věřila jsem mu a snažila jsem se vydedukovat, jestli mi poradí ještě něco jiného," uvedla.
Ruanová-Pascualová, Llagosteraová-Vivesová - Záhlavová-Strýcová, Kvitová 6:4, 6:1
Domácí hráčky vyhrály i čtyřhru, do níž nastoupily Virginia Ruanová-Pasualová a Nuria
Llagosteraová-Vivesová. Český pár Barbora Záhlavová-Strýcová, Petra Kvitová porazily 6:4 a 6:1.
Sedmnáctiletá Kvitová si za rozhodnutého stavu odbyla debut v týmové soutěži a společně se Záhlavovou-Strýcovou vedly v první sadě už 4:2. Pak už se však prakticky k ničemu nedostaly a Španělky po čtyřech získaných hrách za sebou vyhrály první set 6:4.
I druhá sada měla jednoznačný průběh, hostující hráčky získaly jediný game a z Palafrugellu odjedou s jediným bodem za vítězství Lucie Šafářové nad Llagosteraovou-Vivesovou.
Španělsko - Česko 4:1
Medinaová-Garriguesová - Šafářová 6:3, 6:2
Domínguezová-Linová - Benešová 6:2, 4:6, 6:3
Ruanová-Pascualová, Llagosteraová-Vivesová - Záhlavová-Strýcová, Kvitová 6:4, 6:1.

Fotogalerie - Fed Cup

14. července 2007 v 19:18
Na této adrese najdete fotogalerii ze všech semifinálových a barážových utkání FedCupu 2007:


Fotky

Kodat změny nechystá, Benešovou chválí

14. července 2007 v 19:02
14.07.2007 17:27 - P a l a f r u g e l l - Iveta Benešová sice svůj zápas na úvod baráže tenisového Fed Cupu se španělskou jedničkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou prohrála, ale nehrajícího kapitána Aleše Kodata svým výkonem potěšila. Také proto Kodat před nedělí zatím neuvažuje, že by změnil sestavu nahlášenou před pátečním losováním.
"Iveta hrála nádherně. Byl to jeden z nejlepších zápasů, jaké jsem ji kdy viděl odehrát," pochválil náhradnici za svou nevlastní dceru Nicole Vaidišovou, která kvůli nemoci ve Španělsku chybí.
Zatímco Benešová označila za klíčový moment duelu neproměněný setbol v tie-breaku první sady, podle Kodata se zápas definitivně zlomil až v úvodu rozhodujícího setu.
"Iveta v první hře strašně rychle chybovala a soupeřku psychicky nastartovala. Pak nehrála špatně, ale Španělka hodně riskovala a všechno jí tam spadlo," uvedl. Benešová působí na kurtu hodně ospalým dojmem, ale nehrající kapitán zdůraznil, že taková rozhodně není. "Vypadá, že je bez emocí, ale vnitřně to prožívá. Spolupracovala výborně, třeba jsem jí mohl poradit líp, prostě to nevyšlo. Byla z té porážky hodně nešťastná, ale nesmí si nechat zkazit náladu, aby se to s ní netáhlo do dalších zápasů." Další dva duely by Benešovou měly čekat v neděli.
Nejprve se ve dvouhře utká s domácí dvojkou. Ani český kapitán neví, koho jeho kolega Miguel Margets Lobato na kurt pošle, protože se v zákulisí mluví o zařazení Lourdes Domínguezové-Linové. Napovídá tomu i to, že po skončení dnešních zápasů trénovala na kurtu s levákem.
Levou rukou přitom hraje i Benešová. Ta pak bude společně s Barborou Záhlavovou-Strýcovou bojovat ve čtyřhře, kde je zatím na druhé straně po boku Virginie Ruanové-Pascualové nahlášena Domínguezová-Linová.
"Trochu mě to překvapilo, čekal jsem, že bude hrát Medinaová. V tomto složení by byly šance padesát na padesát, s Medinaovou by byly Španělky silnější, jsou sehranější," řekl k deblu Kodat. Po dnešním výkonu Lucie Šafářové je přesvědčený, že ona v zápase s domácí jedničkou druhý bod získá. " Pokud bude hrát Lucka jako dneska, tak bude úspěšná," prohlásil.

Benešová prohrála, Šafářová vyrovnala

14. července 2007 v 16:05
14.07.2007 15:30 - P a l a f r u g e l l - České tenistky hrají v barážovém utkání o Světovou skupinu I Fed Cupu ve Španělsku po prvním dnu 1:1. Iveta Benešová sice v úvodní dvouhře podlehla domácí jedničce Anabel Medinaové-Garriguesové. Smírný stal ale pak zařídila česká jednička Lucie Šafářová, která zdolala Nurii Llagosteraovou-Vivesovou.
Medinaová-Garriguesová - Benešová 7:6 (7), 2:6, 6:1.
Úvod první dvouhry byl podle skóre vyrovnaný, ale patřil spíše domácí tenistce, která držela Benešovou pod tlakem. I když se česká hráčka často s notnou dávkou štěstí srdnatě bránila, Medinaová-Garriguesová se dostala do vedení 5:3.
Pak se však obraz hry začal měnit. Čtyřiadvacetiletá česká tenistka začala hrát aktivněji a v některých výměnách získávala převahu. Vyrovnala na 5:5 a zvládla i další kritickou situaci, když po prohraném podání v jedenácté hře vzápětí prorazila soupeřce servis a vynutila si tie-break.
V něm za stavu 5:6 odvrátila setbol a vzápětí ji dělil jediný míček od zisku sady, ale zahrála opatrně a šanci neproměnila. Dvě chyby Benešové za sebou pak znamenaly ztrátu zkrácené hry i úvodního setu.
Nakonec byl právě tento okamžik pro výsledek zápasu klíčový. "Mrzí mě to hodně, jak se ukázalo, tak to rozhodlo zápas," řekla na tiskové konferenci Benešová. Při setbolu zahrála trochu pasivně. "Možná jsem do toho měla víc jít, ale člověk nemůže vědět, jak to dopadne," přemítala.
Nepříznivý vývoj zápasu ji však nezlomil a v úvodu druhé sady se aktivní hrou dostala do vedení 3:1. Španělka se nikam netlačila, trpělivě vracela míče a snažila se přinutit soupeřku k chybám. Vyrovnala hru a v šesté hře měla i blízko ke srovnání skóre, když si vypracovala pět brejkbolů.
Benešová ale nakonec maratonský game s jedenácti shodami dotáhla do vítězného konce a dostala se do vedení 4:2. "Byl to klíčový game druhého setu," poznamenala Benešová k okamžiku, kdy se druhá sada definitivně zlomila na její stranu. Nakonec po výhře 6:2 srovnala krok.
V rozhodující sadě udělala Benešová hned zpočátku několik chyb, Španělka se dostala na koně a převzala otěže zápasu. Po dvou brejcích vedla už 4:0. Benešová pak sice snížila, ale do zápasu už se nevrátila a rozhodující set prohrála hladce 1:6.
Llagosteraová-Vivesová - Šafářová 1:6, 2:6
Jednička českého týmu Lucie Šafářová bez větších problémů vyrovnala stav barážového zápasu ve Španělsku. Domácí tenistku Nurii Llagosteraovou-Vivesovou porazila za 76 minut 6:1 a 6:2, když prohrávala vždy jen v úvodu setu.
Šafářová v zápase se 170. hráčkou světa prohrála první hru bez jediného získaného míčku, ale pak už byla královnou kurtu. Útočným pojetím dominovala a odvážnými údery odvrátila i pět brejkbolů, kterým musela čelit. Získala šest gamů za sebou a trvalo jí jen něco málo přes půl hodiny, než vyhrála první set 6:1.
Španělská tenistka, která byla před dvěma lety na 35. místě žebříčku WTA, hned v první hře druhé sady poprvé získala podání favorizované Češky. Jednička hostujícího týmu si vybrala slabší chvilky, kdy jí pokusy o vítězné míče létaly těsně do autu, a prohrávala 0:2.
Nepříznivé skóre však česká tenistka znovu otočila.
Pouhých 156 centimetrů vysoká Llagosteraová-Vivesová kladla odpor tvrdými údery, které neměly mnoho společného s tradičním španělským obranným pojetím hry, ale v důležitých momentech byla Šafářová lepší. I když byly gamy poměrně vyrovnané, vyhrála jich šest za sebou a zvítězila 6:2.
Třetí mečbol proměnila v osmé hře nechytatelným returnem, celkem nasbírala 47 vítězných úderů.
Španělsko - Česko 1:1 po úvodním dnu
Medinaová-Garriguesová - Benešová 7:6 (9:7), 2:6, 6:1.
Llagosteraová-Vivesová - Šafářová 1:6, 2:6.

Benešovou čeká nečekaná těžká zkouška

13. července 2007 v 14:18
13.07.2007 13:49 - P a l a f r u g e l l - Když loni při fedcupovém zápase v Thajsku prohrála s domácí Suchanun Viratprasertovou, byla hodně otrávená. Nyní čeká Ivetu Benešovou v týmové soutěži další singlová zkouška. Při absenci nemocné české jedničky Nicole Vaidišové ji nehrající kapitán Aleš Kodat vybral jako druhou hráčku do dvouher pro nadcházející baráž ve Španělsku.

Původně měla nastoupit jen do čtyřhry po boku Barbory Záhlavové-Strýcové, nakonec bude hrát mnohem důležitější roli. Ve dvouhře má přitom ve Fed Cupu zatím bilanci 2:5.
"Je to určitě větší zodpovědnost než hrát sama za sebe. Zkusím se s tím poprat a udělám maximum pro to, abych udělala bod a aby se nám konečně podařilo postoupit do nejvyšší skupiny," řekla před důležitým utkáním týmové soutěže.
Už několik let se Češky marně snaží probojovat mezi elitní osmičku, kde by s Vaidišovou i Šafářovou mohly pomýšlet na velký úspěch. Dvakrát za sebou prohrály baráž nejtěsnějším rozdílem 2:3. "Loni a předloni jsme z toho byly hodně zklamané, teď to chceme dokázat i pro Nicolu," uvedla Benešová.
V sobotu v 11:00 zahájí duel zápasem s domácí jedničkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou. "Známe se dlouho z turnajů, už jsme spolu trénovaly, takže vím, co očekávat. Hraje španělský styl, nedělá moc chyb a dobře se pohybuje," popsala silné stránky soupeřky.
Taktiku na ni česká tenistka hrající levou rukou nebude vymýšlet sama. "Počkám na rady od kapitána," vysvětlila. Nehrající kapitán Aleš Kodat, který tým převzal před zápasem na Slovensku, jí hodně pomáhá.
"Určitě jeho rady vnímám a hodně mu věřím. Doufám, že mi poradí dobře. Dobře nás motivuje a hodně tomu rozumí," dodala čtyřiadvacetiletá hráčka s tím, že na ni platí spíše tvrdší přístup.
S přechodem na antuku neměla po sezoně na trávě žádné problémy. "Myslím, že to bylo úplně v pohodě, jako hráčky jsme na to zvyklé a nedělá nám to problémy."
Při dnešním losování se nad areálem tenisového klubu Llafranc proháněl vítr, podle tenistek to však bylo tento týden poprvé. "Určitě je to pro tento sport všeobecně těžší, ale je to pro obě stejné," hodnotila tyto podmínky Benešová.
Jenom v extrémním případě by se podle ní stíraly výkonnostní rozdíly. "To by musel být úplný uragán, někdy se to stává. Někdy to není ani o tenise a není to vůbec pohledné. Doufám, že takové podmínky nebudou," dodala.

Do dvouhry nastoupí jako dvojka Benešová

13. července 2007 v 14:15
13.07.2007 12:12 - P a l a f r u g e l l - Iveta Benešová nastoupí jako česká dvojka do dvouher fedcupové baráže ve Španělsku. Nehrající kapitán Aleš Kodat o tom rozhodl těsně před dnešním losováním, které zápas s domácí jedničkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou zařadilo hned na úvod zápasu. Po nich bude v sobotu následovat utkání Lucie Šafářová s Nurii Llagosteraovou-Vivesovou.

Nehrající kapitán Aleš Kodat si stejně jako v předchozím zápase na Slovensku myslí, že los prakticky nehraje roli. "Myslím, že to až tak neovlivní průběh zápasu. Navíc na Slovensku bylo vylosování stejné a nakonec vítězné, tak proč by to tak nemohlo být tady," řekl na tiskové konferenci. Benešová měla původně nastoupit pouze po boku Barbory Záhlavové-Strýcové ve čtyřhře, ale kvůli nemoci české jedničky Nicole Vaidišové musí hrát i dvouhru. Naposledy v ní do Fed Cupu nastoupila loni v dubnu v Thajsku, kdy na tvrdém povrchu prohrála se Suchanun Viratprasertovou.
Los navíc rozhodl, že bude celý zápas zahajovat a proti domácí jedničce nebude favoritkou. "Myslím, že je víceméně jedno, kdo začíná. Udělám všechno pro to, abych udělala bod," komentovala losování Benešová.
Šafářová se pak postaví na kurt proti Llagosteraové-Vivesové, které dal španělský nehrající kapitán Miguel Margets Lobato poměrně překvapivě přednost před tradiční španělskou dvojkou Lourdes Domínguezovou-Linovou.
"Očekávalo se to jenom podle soupisky, já jsem si říkala, že v tom boji o dvojku je to vyrovnané. Byla zraněná a teď se vrací, takže její postavení na žebříčku nemusí odpovídat tomu, jak hraje," řekla o aktuálně až 170. hráčce světa, kterou v obou dosavadních vzájemných zápasech porazila.
Domínguezová-Linová by měla nastoupit pouze ve čtyřhře po boku výborné deblistky Virginie Ruanové-Pascualové. Program po oba dny začne v 11:00.
Češky bez Vaidišové čeká tvrdý boj
Zápas, který se měl bez problémů rozhodnout už ve dvouhrách, bude zřejmě drama. Absence nemocné světové desítky Nicole Vaidišové pořádně zamíchala papírovými předpoklady před baráží Fed Cupu ve Španělsku. V ní budou české tenistky na antuce v Palafrugellu bojovat o účast mezi osmičlennou elitou a šanci hrát příští rok o mety nejvyšší.

Vyřazení Vaidišové postavilo do pozice jasné jedničky českého týmu Lucii Šafářovou, do dvouher k ní nehrající kapitán Aleš Kodat zařadil Ivetu Benešovou. Spekulovalo se ještě o Barboře Záhlavové-Strýcové, ale už v původní nominaci podle vlastních slov bral Benešovou jako náhradnici pro dvouhru.

"Definitivní rozhodnutí padlo včera večer. Rozhodl jsem se podle momentální formy hráček. Její hra z levé ruky by mohla Španělkám víc vadit," vysvětlil, proč padla volba na čtyřiadvacetiletou tenistku, která je momentálně na 82. příčce světového žebříčku. "Pokud obě naše hráčky předvedou svou standardní formu, mají velkou šanci na vítězství," dodal.

Španělský nehrající kapitán Miguel Margets Lobato vidí absenci Vaidišové jako velkou šanci. "Bez Nicole se nám otevřely dveře. Ale musíme brát na sebevědomí, že nejlépe v žebříčku postavenou hráčkou je pořád Češka Lucie Šafářová, takže to bude pro obě strany těžký zápas. Šance jsou padesát na adesát," uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Pokud mají mít Češky šanci na úspěch, musí Šafářová vyhrát obě dvouhry. Se panělskou jedničkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou zatím prohrála oba zájemné zápasy, druhou hráčku domácího týmu Nurii Llagosteraovou-Vivesovou aopak dvakrát porazila. Čtvrtfinalistka lednového Australian Open ve Fed Cupu ukázala svou sílu v dubnu na Slovensku, kde zvrátila nepříznivý vývoj utkání a porazila sebevědomou domácí jedničku Danielu Hantuchovou. Odpovědnost si česká jednička stále nepřipouští. "Body se ode mě čekají vždycky. Dám do toho sto procent a doufám, že se mi podaří zvítězit," prohlásila.

V posledních dvou případech prohrály české reprezentantky baráž nejtěsnějším rozdílem 2:3. Loni české reprezentantky přišly ve Francii o šanci na postup až v závěrečné čtyřhře. Drama rozhodujícího utkání je může čekat i ve Španělsku, pokud by byl po dvouhrách stav nerozhodný. Španělky mají ve svém středu vynikající deblistku Virginii Ruanovou-Pascualovou a při tomto vývoji zápasu by před čtyřhrou byly favoritkami na účast ve Světové skupině I pro příští rok.

Vaidišová je nemocná, Fed Cup hrát nebude

12. července 2007 v 15:39
12.07.2007 14:30 - P a l a f r u g e l l - České tenistky se ve fedcupovém utkání budou muset obejít bez nejlepší hráčky Nicole Vaidišové. Z víkendového barážového duelu ve Španělsku o účast v elitní Světové skupině ji vyřadila nemoc. Lékařské vyšetření ukázalo, že má lehkou formu mononukleózy. V týmu ji nahradí Petra Kvitová.

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová onemocněla lehkou formou mononukleózy a nebude hrát o nadcházejícím víkendu v barážovém utkání o účast v elitní Světové skupině Fed Cupu na půdě Španělska. Lékaři jí nařídili dva až tři týdny absolutního klidu.
V týmu Vaidišovou nahradí sedmnáctiletá Petra Kvitová, které patří ve světovém žebříčku 225. místo. Uvedl to generální sekretář tenisového svazu Josef Nechutný.
"Jsem hrozně zklamaná. Budu holkám držet palce, věřím, že postoupíme a příští rok budeme bojovat o vítězství ve Fed Cupu," uvedla Vaidišová podle Nechutného.
Zdravotní problémy ji trápily od návratu z Wimbledonu, kde se probojovala do čtvrtfinále. Původně se desátá hráčka světa domnívala, že je nachlazená, ale vyšetření ve střešovické nemocnici odhalilo lehkou formu mononukleózy.
Absence Vaidišové znamená pro tým velké oslabení. Zatímco s ní by byly české tenistky v utkání se Španělkami favoritkami, nyní se role obrátily.
Úlohu české jedničky převezme Lucie Šafářová, pětadvacátá hráčka světa. V nominaci jsou ještě Barbora Záhlavová-Strýcová a Iveta Benešová. Koho nasadí nehrající kapitán Aleš Kodat při neúčasti své nevlastní dcery do dvouhry, oznámí zřejmě až před losováním jednotlivých zápasů, které se uskuteční v pátek v 11 hodin.
Domácí výběr do dvouher zřejmě nasadí osmadvacátou hráčku světa Anabel Medinaovou-Garriguesovou a světovou jednašedesátku Lourdes Domínguezovou-Linovou, pro něž je antuka nejsilnějším povrchem.

Na pláž není čas, jdu se prát za vlast

11. července 2007 v 12:11
11.07.2007 05:00 - P r a h a - Lucie Šafářová v roli lídra týmu. Zatím. Tak odletěly české reprezentantky do Španělska k baráži tenisového Fed Cupu. O konečné sestavě rozhodne až dnešní vyšetření nemocné Nicole Vaidišové. "Ale i bez ní bychom byly schopné vyhrát," věří Šafářová.
Můžete být poprvé v pozici týmové jedničky. Jste na to připravena?
Počkejme raději, jak u Nicole dopadnou testy. Ale tlak je stejný, ať jste jednička, nebo dvojka. Nemyslím, že by se pro mě něco změnilo.
Po uklouznutí na wimbledonské trávě jste se obávala o své koleno. Jste tedy zdravá?
Jsem stoprocentní. Ještě v Londýně magnetická rezonance ukázala, že kosti jsou pohmožděné, ale vazy vydržely. A bolest časem pominula.
Měla jste předtím strach, že půjde o vážnější zranění?
Určitě. Byla jsem v šoku.
Španělské soupeřky dobře znáte. V čem tkví jejich přednosti?
Dominguezovou jsem porazila letos v Estorilu, s Medinovou jsme hrály vyrovnané zápasy. Obě mají velký fyzický fond, mohou po antuce běhat v pohodě tři hodiny. Ale já jsem i na antuce schopná rychle zabíjet míče.
Přesto: kdy jste byla na kurtu nejvíc vyčerpaná?
Teď ve Wimbledonu. Utkání s Jankovičovou mi vzalo moc sil.
Kousek od fedcupových kurtů v Palafrugellu jsou pláže.Neláká vás svalit se po únavných turnajových týdnech k moři?
Teď ne, teď se jede za vlast. Možná pak. Ale pochybuji, že zbude čas.
Relaxovala jste po Wimbledonu?
Jen ty tři dny, co jsem ještě zůstala v Londýně s Tomášem (Berdychem). Pak už jsem doma trénovala na antuce. Jsme v plné sezoně, na pauzu si musím počkat do podzimu.
Je přechod z trávy na antuku těžší než naopak?
Asi ano, protože míč najednou skáče člověku nad hlavu.

I bez Vaidišové chtějí Češky ve Španělsku vyhrát

11. července 2007 v 12:10
10.07.2007 11:33 - P r a h a - Bez Nicole Vaidišové, kterou trápí nachlazení, odletěl český fedcupový tým do Španělska, kde se o víkendu popere o postup do elitní skupiny této soutěže. Přestože účast Vaidišové není dosud jistá, nehrající kapitán Aleš Kodat věří, že tým uspěje. "Tým je silný, věřím, že to dokáže," řekl Kodat.
Pouze kvarteto tenistek odcestovalo dnes do španělského střediska Palafrugell, kde se o víkendu uskuteční jedno ze čtyř utkání o postup do Světové skupiny I Fed Cupu.
K tradičním jménům z dubnového utkání Světové skupiny II v Bratislavě tedy - Lucie Šafářová, Barbora Záhlavová-Strýcová a Iveta Benešová nominoval kapitán sedmnáctiletou Petru Kvitovou. "Letos má vynikající výsledky na challengerech," uvedl Kodat na adresu 225. hráčky světového žebříčku.
Otazníkem zůstává, zda a kdy se k týmu připojí česká jednička - Nicole Vaidišová. "Z Wimbledonu přijela silně nachlazená. Je doma a od soboty leží," řekl Kodat. "Ve středu ještě půjde na kontrolu, bude záležet na výsledcích testů a vyjádření lékaře. Musíme počkat," dodal Kodat, který je zároveň její nevlastní otec.

Pokud vše půjde podle jeho přání, měla by wimbledonská čtvrtfinalistka odletět za týmem ve čtvrtek. Tým však i přes tuto komplikaci neztrácí naději na úspěch. "Letíme tam v bojové náladě. Už utkání se Slovenskem (Češky tam vyhrály 5:0 - pozn. red.) ukázalo, že tým je silný, vládne v něm pohoda a má na to, aby vyhrál," řekl nehrající kapitán.
Kodat neupřesnil, kdo by místo Vaidišové případně zaskočil do dvouher. "Máme více variant. Můžeme nasadit jak Benešovou, tak Strýcovou i Kvitovou."
Nehrající kapitán se bude moci ve dvouhrách rozhodně opřít o Lucii Šafářovou.

Pětadvacátou hráčku světa trápilo v minulých dnech zraněné koleno, když uklouzla na wimbledonské trávě. "Naštěstí je všechno v pořádku. Ještě v Londýně jsem byla na magnetické rezonanci. Jen se o sebe pohmoždily kosti. Vazy jsou naštěstí v pořádku," oddechla si wimbledonská osmifinalistka.
Stejně jako celý tým i aktuální česká dvojka už několik dnů tvrdě trénuje na antuce, na níž se bude ve Španělsku hrát.
S oběma pravděpodobnými soupeřkami ve dvouhrách Anabel Medinaovou-Garriguesovou (28. ve WTA) i Lourdes Domínguezovou-Linovou (61.) se už Šafářová utkala. S Medinaovou oba zápasy prohrála, Domínguezovou porazila letos v Estorilu. "Jejich kondiční fond je veliký, dokáží běhat po kurtě tři hodiny, míče hodně liftují," vyjmenovala přednosti Španělek.
Přesto je Šafářová plná odhodlání. "Naopak já zase hraju hru, která je hodně rychlá a i na té antuce jsem to schopná zabít," odkryla své zbraně.

Tipovat výsledek ale přítelkyně Tomáše Berdycha nechce. "Pokud bude v sestavě Nicole, tak jsme rozhodně favoritky. Pokud ne, bude to těžší, ale i tak si myslím, že dokážeme vyhrát," uzavřela.

Vaidišová je nemocná. Bude hrát Fed Cup?

11. července 2007 v 12:07
09.07.2007 18:27 - P r a h a - Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová se v úterý nevydá s fedcupovým týmem k utkání baráže o účast ve Světové skupině I ve Španělsku. Kvůli nemoci zůstane desátá hráčka světa zatím v Praze, kde absolvuje ještě ve středu lékařské vyšetření. Za českým týmem Vaidišová vyrazí až ve čtvrtek. Trápí ji nachlazení.
"Trápí ji silné nachlazení, které si přivezla z Wimbledonu," řekl Aleš Kodat, kouč Vaidišové a nehrající kapitán českého výběru.
Navzdory současným potížím by měla wimbledonská čtvrtfinalistka na antuce v Palafrugellu hrát. Zatímco s Vaidišovou jsou české tenistky v utkání se Španělkami favoritkami, bez ní by se role obrátily. Domácí výběr do dvouher zřejmě nasadí osmadvacátou hráčku světa Anabel Medinaovou-Garriguesovou a světovou jednašedesátku Lourdes Domínguezovou-Linovou, pro něž je antuka nejsilnějším povrchem.
Český tým dále tvoří Lucie Šafářová, Barbora Záhlavová-Strýcová a Iveta Benešová.

Tenistky vítěznou sestavu nemění

4. července 2007 v 22:23
04.07.2007 18:01 - L o n d ý n - Osvědčená a úspěšná sestava českých tenistek nastoupí k utkání o postup do elitní Světové skupiny I Fed Cupu. Nehrající kapitán Aleš Kodat pro baráž, která se uskuteční 14. a 15. července ve Španělsku, povolal Nicol Vaidišovou, Lucii Šafářovou, Ivetu Benešovou a Barboru Záhlavovou-Strýcovou.
Složení týmu dnes zveřejnila Mezinárodní tenisová federace ITF.
Zápas se uskuteční na pobřeží Costa Brava v Palafrugellu. Hrát se bude na antuce, takže tenistky čeká rychlý přechod z wimbledonské trávy. Na ní je navíc stále ve hře Kodatova svěřenkyně a nevlastní dcera Vaidišová, kterou ve čtvrtek čeká čtvrtfinále se Srbkou Anou Ivanovičovou.
Španělský tým podle očekávání povedou do boje Anabel Medinaová-Garriguesová a Lourdes Dominguezová-Linová. Vedle nich jsou v nominované čtveřici Virginia Ruanová-Pascualová a Nuria Llagosteraová-Vivesová.