Leden 2008

Fotky - Fed Cup Brno

31. ledna 2008 v 21:38


Tenistky

Tenistky

Tenistky

Tenistky
Slovenský tým v plné zbroji: Janette Husárová, Dominika Cibulková, nehrající kapitán Mojmír Mihal, Kristína Kučová a Magda Rybáriková
Tenistky

Tenistky

Tenistky

Tenistky

Hantuchová v Brně nenastoupí

31. ledna 2008 v 21:35
Slovenským tenistkám bude ve fedcupovém utkání s českou reprezentací chybět osmá hráčka světa Daniela Hantuchová.
Semifinalistka Australian Open dnes definitivně odřekla svou účast ve víkendovém zápase v Brně kvůli zranění paty.
Slovenskou jedničkou by při absenci Hantuchové měla být Dominika Cibulková, které patří v žebříčku WTA 48. místo. K ní nehrající kapitán Mojmír Mihal do dvouher zřejmě nasadí Magdalénu Rybárikovou (207. hráčku světového pořadí).
Nad startem Hantuchové v Brně visel otazník od jejího příletu z Melbourne. Slovenská jednička se sice objevila v Bratislavě, ale vzápětí se odletěla léčit do Itálie.
"Daniela se stále lečí, tento týden ještě netrénovala a neví, kdy s přípravou znovu začne," řekl Mihal po dnešním telefonátu s Hantuchovou.
Nehrající kapitán českého týmu Petr Pála tuto zprávu očekával. "Není to pro mě překvapení. Od začátku přípravy jsme se nesoustředili na to, že budeme hrát proti Hantuchové. Naším cílem je porazit Slovensko a postoupit. Samozřejmě jsme nyní favoritem zápasu, ale musíme to potvrdit i na kurtu," řekl ČTK Pála.
Na středeční tiskové konferenci Pála zhodnotil vyhlídky obou týmů na úspěch při startu Hantuchové jako padesátiprocentní. Bez Hantuchové už podstatně zvýšil naděje českého týmu na úspěch v poměru 80:20.
Ani nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová nebyla příliš překvapena absencí Hantuchová. "Jak už jsem v týdnu řekla několikrát, start Hantuchové jsme neřešili. I když Daniela bude soupeřkám hodně chybět. Jsme připraveny podat co nejlepší výkon," řekla Vaidišová.
Program zápasu prvního kola Světové skupiny II určí páteční los. Oba týmy se utkaly v soutěži už loni, kdy české tenistky zvítězily v Bratislavě hladce 5:0.

Výhoda? Náš kurt!

31. ledna 2008 v 21:31
Tréninky, ale i nákupy, taková je příprava fedcupového týmu na zápas proti Slovensku
BRNO - Být kompletní, to je kardinální otázka ženského týmu pro tenisový Fed Cup před každým zápasem. Na ten víkendový proti Slovensku by to mělo platit! Česká dvojka LUCIE ŠAFÁŘOVÁ je sice stále pod dohledem fyzioterapeuta, ale po prvních trénincích slibuje: "Budu hrát. Jsem připravena." Těší se, jak si zahraje po letech doma v Brně.
* Zranění hýžďového svalu, které vás trápilo od Australian Open, už je v pořádku?
"Je to v pořádku a určitě mohu trénovat na sto procent. Na zápas se těším. Ještě je pár dní do začátku a určitě bude dost času vyladit všechny potřebné detaily, ale už teď mohu říct, že se tady cítím velice dobře."
* Na sto procent?
"Možná tak na devadesát pět. (mhouří oči) To na zápas stačí. Ještě na mě dohlíží pan Kolář a taky náš doktor, ale ty největší problémy mám za sebou."
* Čím vám od nich pomáhali?
"Pan Kolář mi předepsal nějaké léky a pomáhal mi i akupunkturou. Nic jiného se dělat nedalo, muselo se počkat, až se to zacelí. Ještě ten sval trochu cítím, ale lepší se to každým dnem."
* Jak se vám zamlouvá kurt v hale na výstavišti?
"Je rychlý a měl by nám vyhovovat. Měl by být proti Slovensku naší výhodou. Tu pravou domácí atmosféru ale stejně vytvoří až diváci. Dnes už víme, že by mělo být úplně plné hlediště, takže to je příjemná zpráva."
* Máte domácí prostředí a téměř povinnost postoupit. Může vás to svazovat?
"Rozhodně je rozdíl hrát doma, nebo venku. Zatím nemám takový pocit, že by na nás měl dolehnout nějaký tlak nebo nervozita. Spíš bych řekla, že je tady o nás super postaráno, máme, co potřebujeme."
* Vy máte domácí prostředí na druhou, z Brna pocházíte. Stihla jste se otočit doma?
"O víkendu jsem byla u rodičů, to byly poslední dny doma. Chodila jsem si na výstaviště zahrát, abych si vyzkoušela prostředí, a spala doma. Jinak jsem na hotelu s týmem, tady žádné výjimky neplatí. A je to tak dobře."
* Plánovala jste, že spoluhráčky provedete po městě. Zvládly jste to?
"Byly jsme v nákupním centru Vaňkovka a taky jsem je vzala do svojí oblíbené kubánské restaurace v Líšni. Mám to tam ráda a s Tomášem (Berdychem) nám tam chutná, takže jsem vybrala tohle místo. Víc jsme toho nestihly, on nebyl moc čas."
* A kdyby byl?
"Samozřejmě bych je ráda vzala na náměstí a taky na Špilberk a na Petrov, tam je pěkně a je odtud hezký výhled."
* Když jste byly nakupovat, koupily jste si jako tým nějaký talisman pro štěstí?
"Talisman ne, ale jsme ženské, tak jsme si tam něco koupily. (směje se) Nicole a Iveta si koupily nějaké boty, pak nějakou parádu. Ženské věci."
* Pokukují po vás lidé, když jdete městem?
"Ne, nestalo se."
* Na co nejvíc se v domácím prostředí těšíte?
"Soutěžní zápas jsem v Brně nehrála dobře deset let, takže to bude příjemná změna oproti turnajům. Atmosféra bude jiná. Je skvělé, že se mohou přijít podívat rodiče, kamarádi a známí. Ale s pozvánkami jsem to nemohla přehánět. Každá jsme dostala dvacet lístků, ani jsem nezkoušela škemrat o víc."
* Bude to vítězný návrat domů?
"Všichni v to věříme. Minule jsme vyhrály 5:0, jednoduché to nebude, ale věřím, že to zopakujeme a porazíme je znovu."

Češky se už v Brně aklimatizovaly

31. ledna 2008 v 21:27
Po třech dnech brněnské přípravy se už české tenistky před víkendovým utkáním Světové skupiny II Fed Cupu se Slovenskem v Brně dokonale aklimatizovaly a přizpůsobily se rychlému supremovému povrchu.
"I když jsme naposledy hrály také na rychlém povrchu v Austrálii, tak podmínky jsou jiné a nelze je srovnávat. V Sydney a Melbourne jsme hrály venku, v Brně nás čeká zápas v hale. Také mi chvíli trvalo, než jsem zvládla časový posun," řekla na dnešní tiskové konferenci jednička týmu Nicole Vaidišová, která považuje rychlý kurt za výhodu českého týmu.
Patnáctá hráčka světa připomněla, že se před rokem při jednoznačném vítězství českých tenistek 5:0 v Bratislavě hrálo na antuce. "Ovšem utkání bylo navzdory jednoznačnému výsledku ve všech čtyřech dvouhrách velmi vyrovnané. Proto očekávám i tentokrát vyrovnaný zápas. Je mi jedno, zda utkání skončí opět 5:0, nebo jen 3:2. Důležité bude vítězství," uvedla Vaidišová, která se po dvou letech těší na utkání Fed Cupu na domácí půdě.
Ve slovenském týmu je stále otazník nad startem semifinalistky Australian Open Daniely Hantuchové, kterou trápí zraněná pata a v úterý údajně odletěla na léčebnou terapii do Itálie. "Start Hantuchové vůbec neřešíme. Myslím si, že vyhrajeme v obou případech," tvrdí Vaidišová.
Nehrající kapitán Petr Pála je v předpovědích před svou premiérou v nové roli opatrnější. Pokud bude hrát Hantuchová, vidí šance obou týmů na vítězství stejné.
"V případě absence Hantuchové jsme jednoznačnými favority, máme osmdesátiprocentní naději na vítězství," řekl Pála, který už ve čtvrtek propustí domů náhradnici Ivetu Benešovou, jež plnila v prvních třech dnech v českém týmu roli tréninkové partnerky.
O brněnské utkání je zájem, v předprodeji už zbylo jen malé množství vstupenek. Hlediště s mobilními tribunami má kapacitu 3800 diváků. V pátek v poledne bude utkání na Nové radnici v Brně rozlosováno. V sobotu začíná zápas ve 13:00 úvodními dvěma dvouhrami, nedělní program začne ve 12:00.

Šáfářová: Chci si to doma užít

29. ledna 2008 v 13:31
Natažený hýžďový sval zapříčinil vyřazení této třiadvacáté hráčky světa už v prvním kole Australian Open a málem jí neumožnil ani start ve Fed Cupu proti Slovenkám. Nakonec je ale Šafářová připravená ke klání v rodném Brně nastoupit.
Jste už stoprocentně fit?
Mělo by to být v pořádku. Minulý týden se mi hodně věnoval fyzioterapeut Pavel Kolář, předepsal mně nějaké léky a pomáhal i akupunkturou. Nic jiného se dělat nedalo, musí se počkat, až se to úplně zacelí.
Takže vás už nic nebolí?
Ještě ten sval trochu cítím, ale zlepšuje se to každým dnem.
Zranění vás provázejí celou profesionální kariéru. Není to už trochu frustrující?
Vysiluje to člověka hlavně psychicky, ale co se dá dělat. Předcházet tomu moc nejde. Cvičím, rehabilituji, dodržuji všechno, jak mám. Tak fakt už nevím, co s tím… (bezradně pokrčí rameny).
V Austrálii jste zůstala ještě několik dní po svém vyřazení. Co jste dělala?
Zůstala jsem tam s Tomášem (přítel Tomáš Berdych - pozn aut.) a fandila mu. Nic moc jiného jsem ani dělat nemohla, měla jsem nařízený klid.
Tak jste se aspoň nechala ostříhat…
No, chtělo to už nějakou změnu. Dlouhý vlasy jsem měla dlouho, takhle je to příjemnější.
Těšila jste se po neúspěchu v Melbourne na atmosféru v českém týmu?
Určitě, je to aspoň příjemné rozptýlení. S holkama jsme výborná parta, v týmu je pohoda.
Vloni jste Slovenky porazily hladce 5:0. Zopakujete podobný výsledek i teď ?
Tak jednoduché to asi nebude. Ale jsme v nejsilnějším složení i s Nicole Vaidišovou,.takže si na Slovenky hodně věříme.
Jakou máte se Slovenkami osobní bilanci?
S Cibulkovou jsem ještě nikdy nehrála, ale vím, že třeba loni hrála výborně. A s Hantuchovou to máme vyrovnaně 1:1, naposledy mě porazila na podzim v hale.
Už jste si měla možnost vyzkoušet halu na brněnském Výstavišti. Jak se vám líbí?
Prostředí je tam hezké, povrch je taky příjemný, takže všechno zatím vyhovovalo. Ale tu pravou atmosféru udělají teprve diváci.
Jak se právě na zápasy před domácím publikem těšíte?
Těším se. V Brně jsem vyrůstala, mám tady rodinu, takže ta atmosféra bude určitě jiná než na ostatních turnajích.
Takže nervozita není?
Zatím si ji nepřipouštím, snad na nic takového nedojde. Chci si to doma užít, nikdy jsem tady vlastně takhle nehrála.
Kdy jste naposledy odehrála v Brně soutěžní zápas?
To už si ani nevzpomínám. (přemýšlí) Mohlo to být tak někdy v mých dvanácti letech, kdy jsem tady ještě hrávala na kurtech Zetoru v Židenicích.
Koho všechno do hlediště haly na Výstavišti pozvete?
Určitě přijdou rodiče, pak nějací známí a kamarádi. Ale nemohla jsem to s pozvánkami přehánět, dostala jsem dohromady dvacet lístků, takže jsem se do toho musela vejít. (smích)
Přijede vás povzbudit i Tomáš Berdych?
Možná jo. Uvidíme, jaký bude v té době program. Teď je v Prostějově, kde trénuje na Davis Cup.
Ukážete Brno i ostatním spoluhráčkám?
Ráda bych, ale nevím, jestli na to budeme mít čas.

Šafářová je po zranění už v plné přípravě na Fed Cup

28. ledna 2008 v 20:18
České tenistky (zleva) Iveta Benešová, Petra Cetkovská, Lucie Šafářová a Nicole Vaidišová
České tenistky (zleva) Iveta Benešová, Petra Cetkovská, Lucie Šafářová a Nicole Vaidišová
Jako první z českých tenistek si před víkendovým utkáním Fed Cupu se Slovenskem vyzkoušela supremový povrch na Brněnském výstavišti Lucie Šafářová. Po zranění hýžďového svalu začala s lehkou přípravou v minulém týdnu, pondělní trénink se svým koučem Davidem Kotyzou už absolvovala v ostrém tempu.
Šafářová limitovaná bolestivým zraněním vypadla v Melbourne hned v prvním kole. Po návratu byla chvíli i v péči fyzioterapeuta Pavla Koláře, který za ní ještě dnes přijede na léčbu do Brna. "Problémy už nemám, jsem v pořádku připravená v sobotu nastoupit," řekla Šafářová.
Na pondělní tiskové konferenci se představily s novým nehrajícím kapitánem Petrem Pálou Nicole Vaidišová, Šafářová, Petra Cetkovská a pátá členka týmu Iveta Benešová. Z nominovaných chyběla Květa Peschkeová, která dorazí až v pondělí večer. Pála se na premiéru v nové roli těší. "Udělám všechno pro to, abychom utkání se Slovenskem zvládli a postupně se dostali až do první Světové skupiny, kam určitě tento tým patří," uvedl.
Novou roli převzal na konci loňského roku, kdy vystřídal ve funkci Aleše Kodata. Jeho prvním pracovním úkolem bylo sledování hráček na turnajích v Sydney a v Melbourne na Australian Open. "Zaměřil jsem se nejen na naše hráčky, ale i na Hantuchovou a Cibulkovou, která udělala velký skok na žebříčku. Hantuchová hraje v mnohem větší pohodě. Je to i tím, že se loni dostala na Turnaj mistryň a teď se probojovala v Melbourne do semifinále. Takže nás čeká těžký soupeř," prohlásil Pála.

Hantuchová zpochybnila start proti Češkám

28. ledna 2008 v 18:53
28.01.2008 16:00 - B r a t i s l a v a - Start Daniely Hantuchové, semifinalistky tenisového Australian Open, v blížícím se fedcupovém zápase s Českou republikou je nejistý. Samotná hráčka po příletu z Melbourne zpochybnila svou účast v Brně, protože ji trápí zranění paty. Slovenským novinářům řekla, že v Austrálii hrála celou dobu pod dohledem lékaře.

Její zdravotní stav po turnaji není dobrý. "Doufám, že se do pátku stane nějaký zázrak a můj stav se zlepší natolik, abych mohla v Brně nastoupit. Je to ještě otevřené, rozhodnutí zřejmě padne těsně před zápasem," uvedla tenistka, která se bude léčit v Barceloně. Po Australian Open se cítí psychicky i fyzicky unavená a neuvažuje o tom, že by proti Češkám nastoupila jen na jeden zápas.

"Když jdu hrát, vím, že musím na kurtu odevzdat maximum. Musím si být stoprocentně jistá, že do toho mohu jít naplno, hrát na půl plynu nemá význam," dodala Hantuchová. Její absence by byla pro slovenský tým velkým oslabením. V nominaci pro zápas prvního kola Světové skupiny II jsou ještě Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková a Janette Husárová. Loni Slovenky na domácí půdě podlehly českému týmu vysoko 0:5.

Start Šafářové ve Fed Cupu není ohrožen

27. ledna 2008 v 15:37
24.01.2008 13:59 - P r a h a - České tenistky sehrají 2. a 3. února v Brně utkání Fed Cupu proti Slovensku. Lucie Šafářová, třiadvacátá hráčka světového žebříčku, kterou trápí zranění hýžďového svalu, by měla být do tohoto zápasu v pořádku. Po návratu z Australian Open, kde vypadla v prvním kole, už začíná trénovat.

"Fed Cup není ohrožen," ujistila dnes Šafářová novináře. Před prvním grandslamovým turnajem sezony vůbec netrénovala, i proto jí začátek sezony nevyšel. "Nejsem z toho nadšená, protože příprava na podzim byla dobrá, ale třeba právě Fed Cup proti Slovensku mi pomůže a ještě do konce sezony bude hodně příležitostí," prohlásila hráčka, která loni v Melbourne postoupila do čtvrtfinále.
Fyzioterapeut Kolář předepsal Šafářové léky a pomáhá jí i akupunkturou.
"Nic moc jiného se nedá dělat, musí se počkat, až se to zacelí. Ale už se to zlepšuje a včera jsem už lehce trénovala," řekla tenistka. Paradoxně jí pomůže i skutečnost, že v Austrálii odehrála jen jedno kolo. "Kdybych tam vydržela jako loni, tak bych mohla být unavená, ale takhle je to v pohodě, vypadla jsem brzy," vykládala s úsměvem.
Právě postup soupeřky Daniely Hantuchové do semifinále Australian Open by mohl být pro český tým výhodou. Devátá hráčka světa sice je v nominaci slovenského týmu, ale není jasné, zdali v Brně kvůli tomu nastoupí. "Má výbornou formu, ale samozřejmě to vyčerpává na tom sluníčku a v tom vedru.
Na druhou stranu by jí to mohlo pomoci psychicky, to je kolikrát o hodně důležitější," přemítala Šafářová.
Ta se dlouho zná s novým nehrajícím kapitánem Petrem Pálou, který nahradil odstoupivšího Aleše Kodata, nevlastního otce a trenéra české jedničky Nicole Vaidišové. "Já myslím, že v tom žádný problém nebude," konstatovala.
"Budeme dobrá parta, nebude to žádná velká změna," věřila Šafářová. Pála dále k zápasu nominoval Květu Peschkeovou a Petru Cetkovskou, pozice páté hráčky v týmu zbyla na Ivetu Benešovou. Loni české tenistky porazily Slovensko 5:0, ale s tak hladkým průběhem letos Šafářová nepočítá. "Obě se hodně zlepšily," připomněla česká hráčka vedle Hantuchové také zlepšující se Dominiku Cibulkovou. "Ale my jsme na tom také dobře," upozornila přítelkyně Tomáše Berdycha. Souboj prý bude jiný. "Takový bratrský," usmála se. "Ale samozřejmě jim nic zadarmo nedáme," dodala.

Poražená Šafářová: Aspoň jsem se ostříhala

18. ledna 2008 v 13:25
Hrála na kurtu s nešťastným číslem 13. Možná i to přispělo k nečekaně brzkému vyřazení české tenistky Lucie Šafářové z Australian Open. Ale byl tu větší důvod. A nejmenoval se Catalina Castanová. Šafářovou v utkání 1. kola, jež prohrála 1:6, 4:6, zradil natažený hýžďový sval.
Může tedy za vaši porážku?
Těžko říct, jak moc. Každopádně jsem kvůli němu v Melbourne týden netrénovala, to není ideální. Pořád jsem zkoušela jiné tejpy. Ten poslední byl dobrý. Mohla jsem servírovat i hrát. Ale pořád jsem se do toho nemohla pořádně opřít z bekhendové strany. A cítila jsem bolest i při běhu.
Hrála byste, kdyby nešlo o grandslam?
Asi ne.
Věděla jste už ráno, že je zle?
Nikdy nejdu do zápasu prohrát. Říkala jsem si, že mám docela dobrý los. Že i když nebudu na kurtu stoprocentní, můžu nakonec Castanovou porazit. Bohužel to nešlo.
Ještě v neděli jste říkala, že sval cítíte, ale jste optimistka.
Určitě, vypadalo to nadějně. I od doktora jsem slyšela, že to bude možné zařídit tak, abych byla schopná hry. Ale pak to přijde, jste na kurtu. Víte, že jste týden nehrál. A taky je to první kolo, takže jste nervózní. Sešlo se to prostě všechno dohromady.
A tím to pro mě skončilo.
Přesná diagnóza je natažený sval?
Oni tady nerozeznávají natažený nebo natržený sval. Všechno označují pomocí stupňů. Já mám natržení stupně jedna. Což je v překladu vlastně natažení. Malá trhlinka.
Bolí vás to i mimo hru?
To ne. Já i s tímhle mohla hrát. Ale člověk na kurtu není stoprocentní. Taky se bojíte, abyste si to víc nenatrhnul, a pak s tím dva měsíce neležel v posteli.
Dá se vaše zklamání vyjádřit slovy?
Je obrovské. Je hodinu po zápase a já mám chuť vystřelit hned domů.
Vaši kariéru stíhají pravidelná zranění. Jde na vás z toho frustrace?
Jasně, že jde. Jenže něčemu takovému se nedá nijak zabránit. Cvičím. Dělám všechno, co mám. A stejně se mi přihodí taková věc.
Do zápasu jste šla s novým, kratším účesem. Doufala jste, že vám přinese štěstí?
Ani ne. Ale dlouhé vlasy už byly nuda, tak jsem si je nechala ostříhat.
Sluší vám to.
Děkuju. Aspoň něco. Možná bych měla jít dohola, pro odreagování.