Únor 2008

Tenistkám los určil za soupeře Izraelky

5. února 2008 v 12:54
L o n d ý n - Dnešní los v Londýně nebyl k českým tenistkám příliš vlídný. O postup do Světové skupiny Fed Cupu se utkají s Izraelem. Navíc bylo rozhodnuto, že utkání se bude hrát na půdě soupeřek. Baráž, do které se české hráčky probojovaly o víkendu v Brně po výhře 3:2 nad Slovenskem, se bude hrát 26. a 27. dubna.
Podle nehrajícího kapitána Petra Pály byl k českému týmu los poměrně přívětivý. "Španělky byly loni velice těžký soupeř, teď došly až do semifinále. Izrael je přijatelný los, určitě je to lepší než hrát třeba v Itálii. Věřím, že máme na to postoupit," řekl Pála.

České tenistky se pokusí uspět v baráži na čtvrtý pokus. Loni prohrály ve Španělsku, předtím se marně snažily o postup v duelech s Francií a Itálií. Na tyto dva týmy mohly narazit i tentokrát.

S Izraelem české ani československé tenistky ještě nikdy v minulosti nehrály. Jejich soupeř se dostal do baráže po porážce 1:4 s obhájkyněmi trofeje Ruskami ve čtvrtfinále soutěže. Jediný bod pro domácí tým v Ramat Hašaronu získala Šahar Peerová, která v úvodní dvouhře zdolala Dinaru Safinovou.

Momentálně sedmnáctá hráčka světa je jednou z nejpopulárnějších sportovkyň v Izraeli. Předloni se dvacetiletá rodačka z Jeruzaléma úspěšně představila na pražské Štvanici, kde vyhrála Prague Open. Celkem má na kontě tři tituly z okruhu WTA.

S českou jedničkou Nicole Vaidišovou má Peerová vyrovnanou bilanci 1:1. Naposledy ji loni na US Open porazila ve třech setech. Lucii Šafářovou, která v Brně nenastoupila kvůli zranění, zdolala dvakrát a jednou s ní prohrála.

Cesta k úspěchu podle všeho povede hlavně přes izraelskou dvojku Tziporu Obzilerovou, 83. hráčku světového žebříčku. "Přes ní by se daly udělat dva body. Musíme o ní zjistit víc, moc ji neznám. Peerová je vynikající hráčka, hraje také velmi dobře debla. Především doufám, že pojedeme v plné sestavě," narážel Pála na fakt, že v posledních dvou zápasech Češkám chyběla kvůli zranění vždy jedna z elitních hráček.

Izraelky podle něj zvolí tvrdý povrch, na kterém Peerová vyhrála všechny své zápasy s Vaidišovou a Šafářovou. "Předpokládám, že se bude hrát ve sportovním centru v Tel Avivu na betonu. Izraelky jsou na něj zvyklé, i když Peerová umí také na antuce, protože ji trénuje Španělka Conchita Martinezová. S Peerovou jezdí i mimo vlast hodně fanoušků, takže se dá očekávat bouřlivé prostředí," prohlásil Pála.

Obavy kvůli bezpečnosti nemá. "Tohle se musí probrat, je na Izraelcích, aby poskytli záruky. Ale Izraelcům se nic o bezpečnosti říkat nemusí. Sám jsem tam už hrál a myslím, že by s tím neměl být problém," uvedl Pála, který si proti Slovenkám odbyl premiéru jako nehrající kapitán.

Nástupce Aleše Kodata se s českým svazem dohodl na jedno utkání, jeho další budoucnost ve funkci se bude řešit v nejbližší době. "Myslím si, že se musí rozhodnout co nejdříve. Probereme to společně během tohoto týdne při Davis Cupu a nejspíš se nějak domluvíme," řekl Pála.
Los baráže o Světovou skupinu I
Izrael - Česko, Itálie - Ukrajina, Japonsko - Francie, Argentina - Německo.
Los baráže o Světovou skupinu II
Belgie - Kolumbie, Rakousko - Švýcarsko, Slovensko - Uzbekistán, Chorvatsko - Srbsko.

Může Česko vyhrát Fed Cup?

5. února 2008 v 12:50
B r n o - Hrál se rozhodující set rozhodující čtyřhry. Za stavu 4:4 byl stav při podání Slovenky Cibulkové 30:30. Po 8 hodinách tenisu, 11 setech a 110 gamech dělilo český i slovenský fedcupový tým pouhých šest míčů od postupu. Na vítězky čekala v baráži o elitní Světovou skupinu I například Francie. Na poražené v baráži o udržení druhé ligy Uzbekistán či Kolumbie.
Nesmírně tenká linie dělila slávu od zatracení.
Když však zápas skončil, s českým happy endem, opět ožila prohlášení, s nimiž v minulosti vystoupili i kapitáni Petera a Kodat. Toto je tým, který brzy může celý Fed Cup i vyhrát.
Skutečně může? Ano. Určitě ano. V posledním desetiletí to Italky či Slovenky s podobným hráčským potenciálem dokázaly, proč tedy ne Češky? Brno vyslalo pozitivní signály.
Lídr Vaidišová. Českou jedničkou je čtvrtým rokem, ale v Brně poprvé vystupovala jako lídr týmu. Nepředvádí sice ve Fed Cupu svůj nejlepší tenis, nicméně ukázkově bojuje. "Docela jsem si tu mákla. Nebylo to vždycky dokonalé. Ale důležitý je poslední míč a bod. Ten máme," připomněla. Dobře podávala a expert Jan Kukal navíc chválil: "Zapracovala na fyzičce. Už nemá na sobě zbytečná kila."
Týmový duch. Jeden příklad za všechny: zraněná Lucie Šafářová. Vypadla z nominace, klidně mohla odjet. Místo toho dva dny fandila z lavičky.
Nalezený debl. Šest různých párů vyzkoušely Češky ve čtyřhře za posledních pět let. Stále to nebylo ono. Brno snad konečně objevilo "zlaté" řešení: pohodářka Peschkeová s impulzivní Vaidišovou. Špičková světová deblistka s vynikající singlistkou. I jinde taková kombinace funguje. "Výborně jsme se doplňovaly," říkala Peschkeová. Kukal vybízí: "Vaidišová má předpoklady pro to být i světovou deblistkou. Jen by jí prospělo, kdyby debly zkoušela i na turnajích. Jenže to se svými singlovými ambicemi asi nebude chtít." Pokud však má český výběr myslet na fedcupový trůn, musí se vyvarovat mnoha dalších rizik.
Sejít se. Nastoupit v nejsilnějším složení, toť často potíž. Loni při baráži ve Španělsku chyběla Vaidišová, léčící mononukleózu. Nyní Šafářová se zraněným hýžďovým svalem. Pouze když budou obě zdravé, mohou Češky myslet nejvýš.
Mít chuť hrát. Nebuďme naivní. Ani Slovenka Hantuchová nebyla natolik zraněná, aby v Brně nemohla hrát. Jenže dala přednost turnajům a odpočinku před reprezentací. V tenisovém světě nejde o ojedinělý jev, rovněž Francouzky Mauresmová a Bartoliová by mohly vyprávět. Ani Vaidišová zatím neoznámila: Určitě budu v dubnu hrát. Čeká na los baráže, na povrch i dějiště střetnutí. Rozhodne se podle momentálního stavu. S tím musíme počítat.
Mít zálohu. Za dvojicí elitních singlistek zatím zeje propast. Cetkovská ukázala i světlé momenty, ale platila daň z premiéry. "Nervozita nepřišla za stavu 0:0, ale 5:2," přiznala po svém fedcupovém debutu. Benešová má ve Fed Cupu negativní bilanci 2:7. Pevná hráz za Vaidišovou a Šafářovou rozhodně ve dvouhře nestojí.
Mít zázemí. Respektovaný kapitán, fungující organizace, kvalitní hráčské smlouvy. To vše pomáhá k velmi důležitému klidu při zápase. Jak málo stačí, aby pohoda v týmu zmizela, to zažily v minulosti právě Slovenky.
Mít štěstí. "My ho dneska neměly," posteskla si Jeanette Husárová z tábora soupeřek po nedělní čtyřhře. Někdy rozhodují o osudu střetnutí jeden dva míčky. Neproměněné mečboly ve Francii už předloni stály Češky postup z baráže. A když se jednou opravdu vše sejde, kam až dojdou? "To jsou zatím zbytečné polemiky. Nejdřív tu bude zase ta baráž," upozorňuje Vaidišová.

Oslava počká

4. února 2008 v 19:10
BRNO - Lucie Šafářová včera jen smutně přihlížela, jak se její kamarádky v družstvu trápí se slovenskými tenistkami. "Tak ráda bych byla na kurtě, ale prostě to nejde," řekla v prostorách brněnského Výstaviště. Jak známo, stop jí vystavilo zranění hýžďového svalu.
V ochozech měla spoustu známých, kteří si koupili lístky hlavně kvůli ní. A možná ji chtěli i pogratulovat i k pondělním 21. narozeninám. Oslava se však odkládá, nyní žádná nebude. "V pondělí jedu na kontrolu do Prahy, to nebude prostor pro žádné oslavy," řekla 31. hráčka žebříčku WTA. Sama už si ani nevzpomíná, kdy naposledy měla možnost slavit při svém kočovném životě narozeniny v kruhu rodinném.
"To už je hodně dávno," loví bez úspěchu v paměti. "Doma ani nic nechystáme, žádné speciální přání nemám," vyhýbá se Lucie odpovědi na otázku, zda jí maminka třeba uvaří něco oblíbeného.
Jeden dárek k narozeninám je už na světě, nachystal ho přítel Lucie, tenista Tomáš Berdych. Včera se na skok objevil v Brně, dnes už se musí hlásit v Ostravě na daviscupové přípravě před utkáním s Belgií.
"S Luckou budeme slavit až někdy po Davis Cupu. A dárek? Už ho mám, ale co to je, samozřejmě neprozradím."

Vaidišová další start ve Fed Cupu zváží

4. února 2008 v 10:16
B r n o - Spokojeně vyhlížela v nedělním večeru po skončení fedcupového duelu se Slovenskem Nicole Vaidišová. A měla k tomu zřejmý důvod. Na jedničku zvládla svůj úkol, podílela se na všech třech bodech českého týmu. Vyhrála obě své víkendové dvouhry, na závěr pak uspěla společně s Květou Peschkeovou i ve čtyřhře.
Sama tenistka nejlépe věděla, že její výkony v jednotlivých zápasech byly jako na houpačce. Diváci přitom možná čekali hladké výhry s žebříčkově níže postavenými soupeřkami.
"Největší radost mám ze získaného bodu," přiznala upřímně po utkání s Dominikou Cibulkovou, kterým dostala Česko do vedení 2:1.
Její výkon v prvním a částečně i druhém setu nebyl z nejlepších. Kritické momenty však bravurně zvládla, zkoncentrovala se a závěr zápasu proměnila ve svoji exhibici. "Úvod zápasu jsem měla zase takový uspěchaný," narážela při hodnocení zápasu na své první vystoupení proti Rybárikové, kde měla obdobný problém. "Musela jsem změnit hru, šla jsem více do výměn a vyšlo to."
Vaidišová právě v kritických momentech názorně ukázala, proč je patnáctou hráčkou světa. "Jakmile se chytila, bylo těžké ji zastavit," uznala Cibulková. "V klíčových okamžicích druhého setu Nicole jasně prokázala, že byla hráčkou Top Ten," přidal se s pochvalou kapitán Slovenek Mojmír Mihal.
"Musela jsem se vypořádat s velkým tlakem. Všichni ode mě očekávali dvě výhry, ale tak jasné to ani v jednom zápase nebylo," komentovala své vystoupení Vaidišová.
Za stavu 2:2 se Nicole postavila po boku zkušené Květy Peschkeové na kurt i ke klíčové čtyřhře. "Nejsem deblistka, asi by to nebylo vhodné," odpověděla na dotaz o případné účasti ve čtyřhře v sobotu.
"Vyslyšela jsem kapitánovo přání," vysvětlila důvody změny svého postoje. A dobře udělala. S Pechkeovou vybojovala i třetí, postupový bod.
"Hrálo se mi super, byla radost s Květou hrát. Především v prvním setu jsme byly obě překvapené, jak nám to šlo," radovala se po skončení zápasu.
V dramatické koncovce to nakonec byla právě Vaidišová, která po opakovaných neúspěších ostatních hráček vyhrála své podání a rozhodla celé utkání. "Důležité je, že jsme vyhrály," ulevila si po vypjatém utkání.
Na téma případných soupeřů pro baráž o Světovou skupiny se Nicole odmítala bavit. "Já ani nevím, koho můžeme dostat, nestarala jsem se o to. Uvidíme, co bude dál," řekla poněkud nejasně.
Že by Vaidišová zvažovala svoji účast v dalším fedcupovém utkání? "Ještě není nic rozhodnutého. Musíme si na to sednou a probrat řadu věcí," vysvětluje Vaidišová. Více z ní však vypáčit nelze. "Až se bude blížit termín dalšího zápasu, určitě si na to sedneme."
Jedinou jistotou tak zůstává její kladný vztah k reprezentaci. Problémem prý není ani nový kapitán týmu. "O kapitána opravdu nejde, už jsem hrála i pod jinými, nejenom pod tátou. Já vždycky ráda reprezentuji, v tom není problém."
Kromě jména soupeře pro baráž se tak nad českým týmem vznáší i další otazník. Nastoupí i příště se svojí nejlepší hráčkou?

Výhru Česka stvrdila dramatická čtyřhra

4. února 2008 v 10:13
03.02.2008 18:28 - B r n o - České tenistky porazily ve Fed Cupu Slovensko 3:2 a postoupily do baráže o Světovou skupinu. Za nerozhodného stavu po čtyřech dvouhrách určila vítěze až závěrečná čtyřhra. V ní pár Květa Peschkeová, Nicole Vaidišová zdolal Dominiku Cibulkovou s Janette Husárovou 6:1, 2:6, 6:4.

Rozhodující čtyřhra přinesla správné vygradování celého víkendového a maximálně vyrovnaného duelu.
První set trval jen něco málo přes dvacet minut. Květa Peschkeová s Nicole Vaidišovou na dvorci suverénně kralovaly a Dominika Cibulková s Janette Husárovou neměly žádnou odpověď na jejich skvělou hru - 6:1.
"Soupeřky hrály neskutečně dobře, hlavně Květa minimálně kazila," komentovala první set Dominika Cibulková. "My jsme byly až překvapené, jak se nám dařilo," řekla k první sadě Vaidišová.
Druhý set byl pravým opakem prvního. Slovenky se uklidnily, české hráčky nasazené tempo neudržely a výsledkem bylo podobně jasné vítězství hostujících tenistek 6:2. "My jsme udělaly jednu dvě chybičky a ony se naopak chytly," vysvětlila Vaidišová zásadní obrat.
"Tenis se hraje na dvě vítězné sady, takže jsme vše po prvním setu hodily za hlavu, vyhrály jsme set druhý a mnoho nechybělo, abychom vyhrály i celý zápas," popsala změnu v dění na kurtu Janette Husárová.
Ve třetí sadě už pracovaly nervy všech hráček na plné obrátky. Skvělé momenty střídaly neuvěřitelné chybičky, servisy ani zdaleka nebyly tou správnou výhodou. V klíčových momentech paradoxně nekralovaly kurtu deblové specialistky Peschkeová či Husárová, ale jejich spoluhráčky.
"To vyplynulo ze hry," vysvětlovala Peschkeová. "Navíc Nicole a Dominika hrály předtím singl, takže byly rozehranější, věřily si a proto nechybovaly. My na síti jsme to měly těžší."
Utkání a zisk třetího bodu nakonec stvrdila svým podáním nejlépe podávající hráčka čtyřhry Nicole Vaidišová. "Byl to absolutně vyrovnaný zápas světové úrovně," komentoval poslední duel kapitán Slovenek Mojmír Mihal. "Měli jsme sportovní smůlu, neprohráli jsme kvůli našim chybám, ale výbornému výkonu Nicole a Květy."

Nervózní jedničky

V souboji jedniček týmů bylo od prvního míče patrné, že se ani jedna z tenistek neprobudila do svého nejlepšího dne.
Především česká tenistka Nicole Vaidišová měla velké problémy dostat míček přes síť a do kurtu. Nedařilo se jí ani podání, v prvním setu jej celkem třikrát odevzdala soupeřce. "Úvod byl takový uspěchaný," uznala Vaidišová po zápase.
Ani Cibulková nepředváděla kdovíjakou hru, ale byla přeci jenom trpělivější, běhavější a mohla se opřít o velmi dobrý druhý servis. Nebylo proto divu, že dokázala využít chyb své soupeřky poměrně lehce získala první sadu pro sebe.
Vstup do dalšího setu vyšel lépe české tenistce, která vzala Cibulkové servis a brejk vzápětí potvrdila - 2:0. Ani dobrý začátek Vaidišovou ale neuklidnil, nadále produkovala zbytečně velké množství chyb.
Za stavu 3:2 pro Vaidišovou českým fanouškům zatrnulo. Cibulková si vzala brejk zpět a vypadala stále ve větší pohodě. Blízkost případné výhry ji však pořádně sešněrovala.
"V utkání proti takové hráčce, jako je Nicole musíte využít jakoukoliv šanci," popsala klíčový moment zápasu Cibulková. "Ve druhém setu za stavu 3:3 jsem měla výhodu, to jsem měla proměnit. Netvrdím, že bych určitě vyhrála, ale hra by možná vypadala jinak."
Cibulková odevzdala svůj brejk zpět a set při svém dalším podání "vyhrála" Vaidišové dvěma dvojchybami. Tato psychická injekce české hráčce velmi pomohla. "Nicole začala lépe servírovat a už bylo těžké ji zastavit," komentovala další vývoj Cibulková.
Do rozhodující sady vstoupila Nicole razantně a rychle získala vedení 4:0, což znamenalo sedmý vyhraný game v řadě. "Postupně jsem změnila styl hry, nutila se do více výměn a moje hra se zlepšila," řekla Vaidišová.
Z této smršti se už Cibulkové vzpamatovat nepodařilo a stejně jako před rokem v Bratislavě podlehla Vaidišové v utkání, které měla velmi dobře rozehrané.
"Musela jsem udělat před domácím publikem dva body a bylo to hodně náročné. Ale jsem ráda, že se to povedlo," mohla být nakonec Vaidišová spokojená.

Cetkovská padla i podruhé

Petra Cetkovská v utkání dvojek družstev mohla hrát klidněji, než v prvním utkání v sobotu. Vstup do utkání se jí také povedl, získala hned první podání Rybárikové.
Slovenka se však postupně rozehrála, získala vedení 5:2 a přestože Petra stav zkorigovala, první sadu už nezachránila. "Utkání jsem začala nervózně," přiznala po utkání Rybáriková.
"Byl to pro mě těžký zápas po psychické stránce, protože stejně jako včera Nicole je i Petra v žebříčku o hodně výš, než já," pokračovala Rybáriková.
Povzbuzená Rybáriková v druhém setu vedla 3:0, poté 4:1 a vše vypadalo pro slovenský tým naprosto jednoznačně. Cetkovské ke cti slouží, že ani za tohoto stavu se nepoložila a dokázala snížit na 3:4. To však bylo z její strany téměř vše.
"Měla jsem spoustu příležitostí během zápasu, jak vývoj otočit a vyhrát," tiše vyslovovala slzící Cetkovská na tiskové konferenci po utkání. "Svazovala mě ale zodpovědnost k týmu, holkám i České republice. Dělala jsem, co jsem mohla a vážně mě ta prohra hodně mrzí."
Rybáriková byla v závěru utkání klidnější, měla jistější ruku a zaslouženě vyrovnala stav utkání na 2:2. "V důležitých momentech jsem si podržela servis a to rozhodlo. Ale byl to velmi těžký zápas," spokojeně si oddechla Rybáriková.
ČESKO - SLOVENSKO 3:2
Cetkovská - Cibulková 5:7, 3:6
Vaidišová - Rybáriková 7:5, 6:4
Vaidišová - Cibulková 3:6, 6:3, 6:1
Cetkovská - Rybáriková 4:6, 3:6
Peschkeová, Vaidišová - Cibulková, Husárová 6:1, 2:6, 6:4

Zbytečně jsem spěchala, vysvětlila Vaidišová

4. února 2008 v 10:08
B r n o - Nicole Vaidišová splnila svoji úlohu a vybojovala pro český fedcupový tým první bod v duelu se Slovenskem. Přestože měla začátky obou setů pod kontrolou, v koncovkách se dopustila několika zbrklých chyb a musela o vítězství tvrdě bojovat. "Nejpodstatnější je zisk bodu," mohla si po utkání oddechnout.
"Bylo to těžší, než jsem čekala," přiznala po utkání v rozhovoru s novináři Nicole Vaidišová. "Rybáriková hrála dobře," pochválila soupeřku.
V prvním setu záhy vyhrála podání Slovenky a zdálo se, že bude utkání snadnou záležitostí. Stejně tomu tak bylo i v setu druhém. Ani rychlé vedení 4:0 nestačilo na pohodovou výhru.
"Sama jsem si to zkomplikovala," připustila Nicole. "Zbytečně jsem pospíchala, chtěla jsem to rychle ukončit a z toho pramenily i chyby."
Její trápení v koncovkách setů dávalo vzpomenout na utkání z loňského roku v Bratislavě, kdy se podobně mořila s Dominikou Cibulkovou. "To je atmosférou zápasů ve Fed Cupu. Žebříčkově horší hráčky nemají co ztratit, atmosféra je zcela jiná," vysvětlila Vaidišová.
Utkání s Cibulkovou otevře zítřejší program. Stačil by Vaidišové sobotní výkon na zisk druhého bodu? "Obě hrají jinak, takže i já budu muset použít jinou taktiku. Ale myslím si, že dnešní výkon by stačil na vítězství i zítra," domnívá se česká fedcupová jednička.
Vaidišová se musela vyrovnat se změnou na pozici kapitána týmu. Loňskou spolupráci s nevlastním otcem Alešem Kodatem si velice pochvalovala. "Táta ví, jak se mnou komunikovat. Je proto jasné, že kdokoliv jiný na lavičce než táta je v těžší pozici."
Na Petra Pálu má jenom slova chvály. "Petr dělá pohodou, odlehčuje atmosféru." S otcem Nicole bezprostředně po zápase nemluvila ani si nevyměnila SMS. "Táta lyžuje v Kanadě a na takové maličkosti nemá čas," rozesmála sebe i přítomné novináře žertovnou odpovědí.
Spekulovat o nedělním vývoji utkání Vaidišová nechce. Ani o své případné účasti v závěrečné čtyřhře. "Chceme vyhrát a uděláme pro to všechno," říká odhodlaně. "Ale já nejsem deblistka a asi by to nebylo dobré."
Po dlouhé době hrála Vaidišová opět v České republice a hodně si to užívala. "Atmosféra v hale byla dobrá. Konečně zase hraju doma, diváci byli super a cítila jsem je za sebou."

Tenistky Česka hrají se Slovenskem 1:1

4. února 2008 v 10:06
B r n o - Po prvním dnu fedcupového utkání Česko - Slovensko je stav nerozhodný 1:1. V úvodní dvouhře získala bod pro Slovensko Dominika Cibulková po výhře nad Petrou Cetkovskou 7:5, 6:3. Ve druhém utkání srovnala skóre česká jednička Nicole Vaidišová, která Magdu Rybárikovou zdolala 7:5, 6:2. V neděli pokračuje utkání od 12 hodin.

Větší fedcupové zkušenosti, lepší úderová jistota a rychlejší pohyb po kurtu rozhodly o výhře Cibulkové nad Cetkovskou a prvním bodu pro Slovensko v úvodní dvouhře zápasu.
Přitom Petra Cetkovská vstoupila do utkání velmi nadějně. Bez viditelné nervozity získávala poměrně snadno své servisy, naopak při podání Cibulkové vždy získala dva brejkboly.
Proměnit se jí sice podařilo až ten šestý, ale po čtyřiceti pěti minutách hry se dostala do vedení 5:2. "Začátek jsem nechytila, byla jsem taková ztracená," popisovala úvod utkání Cibulková. "Navíc jsem dělala chyby, což pramenilo z nervozity. Celkově to byl hodně nervózní zápas."
O hru později Cetkovská podávala na výhru v prvním setu, ale po zkaženém voleji na síti úplně odešla. "Strašně moc jsem chtěla vyhrát," vysvětlovala Cetkovská. "Ale čím víc jsem chtěla, tím méně to šlo."
Cibulková vycítila šanci, zkušeně ji využila k zisku brejku zpět a set bez dalšího zaváhání dovedla do vítězného konce. Když poté vyhrála podání Cetkovské na úvod druhé sady, zdálo se, že duel spěje k rychlému konci.
"Za stavu 1:0 jsem dostala křeče do ruky," řekla k rozhárané hře v druhé sadě Cibulková. "Já jsem to věděla, ale znovu: snažila jsem se to zlomit, měla jsem i šance, ale ten tlak jsem nezvládla," uznala Cetkovská.
Obě tenistky tak předváděly, že servis nemusí být vždy výhodou. Postupně si jej vzájemně braly až do stavu 2:3. Tehdy poprvé Cibulková své podání udržela a znovu získanou výhodu už dokázala přetavit v první bod pro Slovensko.
"Petra hrála výborně, ale asi se projevilo to, že hrála první utkání ve Fed Cupu. Znám to z vlastní zkušenosti," řekla Cibulková. "Pokud zítra dostanu šanci, udělám vše pro to, abych toto zaváhání napravila. Dnes jsem měla na to tento vyhrát zápas," zakončila bilancování zápasu smutná Cetkovská.

Po prvním dnu nerozhodně

Svoji úlohu favoritky splnila ve druhém utkání česká jednička Nicole Vaidišová a získala očekávaný vyrovnávací bod.
První set se začal odvíjet podle papírových předpokladů. Ve třetí hře Vaidišová brejkla soupeřku a postupně se přibližovala k zisku první sady.
Za stavu 5:4 Vaidišová ale selhala, Rybáriková získala brejk zpět, ale psychickou výhodu nezužitkovala. V dlouhé jedenácté hře jí několik sporných verdiktů rozhodčích rozhodilo a servis opět ztratila.
Vaidišová už podruhé své podání neztratila, i když se na zisk setu hodně nadřela a proměnila až čtvrtý setbol. "Myslím, že jsem podala velmi dobrý výkon, ale chybělo mi Nicolino sebevědomí," našla rozdíl ve hře obou hráček Rybáriková.
Vydřený set Vaidišovou uklidnil a Nicole šla rychle do vedení 4:0. "Po tom prohraném prvním setu jsem ztratila trochu koncentraci," přiznala Rybáriková.
Zdánlivě snadný úkol, vyhrát dvakrát svůj servis, si česká jednička v osmé hře zkomplikovala. Nevyužila pět mečbolů a Rybáriková následně dotáhla stav na 5:4.
V desáté hře už Vaidišová žádné komplikace nepřipustila a šestým mečbolem ukončila první den zápasu. "Nejdůležitější je bod," řekla po utkání Vaidišová, která připustila, že: "Bylo to těžší, než jsem čekala, Rybáriková hrála dobře. Ale hodně jsem si to zkomplikovala sama, hrála jsem jinak, než jsem chtěla."
Kapitán Slovenek Mojmír Mihal je před nedělními zápasy dobře naladěn. "Obě naše hráčky podaly velmi dobrý výkon. Dominika se rutinérsky dokázala vrátit do zápasu v době, kdy Petra hrála výborně a získala očekávaný bod. Magda také sehrála dobrý zápas, byla Nicole vyrovnaným soupeřem. Před zítřkem jsem optimista."
Jeho protějšek Petr Pála stav 1:1 očekával. "Když se podíváte na žebříček, stav odpovídá postavení jednotlivých hráček na něm. Nicole svoji roli zvládla, Petra neskutečně dobře začala, ale své šance se zalekla. Nepředpokládám, že by zítra v naší sestavě nastalo nějaké překvapení."
ČESKO - SLOVENSKO 1:1
Cetkovská - Cibulková 5:7, 3:6, Vaidišová - Rybáriková 7:5, 6:4.

Zkazila jsem to, přiznala si Cetkovská

4. února 2008 v 10:04
B r n o - Zpočátku duelu to vypadalo, že Petra Cetkovská zažije parádní premiéru ve dvouhře Fed Cupu. Málo chybovala, trpělivou hrou nutila Slovenku Cibulkovou k jejím chybám a rychle se dostala do vedení 5:2. Při svém podání však set do vítězství nedotáhla, po banální chybě se sesypala a do utkání se už nevrátila.
"Jsem zklamaná, co víc k tomu říci," začala Petra Cetkovská své hodnocení zápasu na tiskové konferenci.
"Do stavu 5:2 mohu být spokojená se svým výkonem," právem se pochválila za úvodní pasáž zápasu. Poslední krůček k zisku první sady však Cetkovská neudělala.
"Strašně moc jsem ten bod chtěla udělat," popisovala své pocity na kurtu. "Myslela jsem, že budu nervózní na začátku zápasu, ale ten se mi povedl. Nervozita přišla až v okamžiku, kdy jsem podávala na výhru v setu."
Za stavu 5:3 při svém podání Cetkovská měla na síti nalito na volej. Míč z její rakety však šel daleko za kurt. "To se stát může," krčila rameny Petra. "Ten míč byl opravdu nahraný, relativně jednoduchý..." přiznala tenistka svoji chybu. Za klíčový však tento moment nepovažuje.
"Já jsem vytuhla v nohách," prozradila. Místo doražení tápající soupeřky jí pomohla vrátit se do zápasu. "Asi se opravdu projevilo, že šlo o mojí první dvouhru ve Fed Cupu. Čím víc jsem chtěla a blíž jsem ke svému cíli byla, tím víc jsem o tom přemýšlela. Strašně moc jsem chtěla, ale nešlo to."
Ve druhém setu Cetkovská nedokázala využít ani problémů Cibulkové s křečí v ruce. "Věděla jsem o tom, o to více jsem se snažila tu šanci využít," říkala Cetkovská. Ale opět platilo: čím větší snaha, tím horší výsledek. "Chtěla jsem na ní vyvíjet větší nátlak, ale pokazila jsem to."
Petra hned po zápase věděla, že toto utkání si prakticky prohrála sama. "Ve druhém setu jsem se vůbec nedostala k tomu, co jsem chtěla. Je to škoda, tenhle zápas jsem vyhrát mohla."
Recept na špatnou náladu bezprostředně po utkání Cetkovská neznala. "Budu se muset nějak odreagovat, ale zatím nevím jak. Pokud dostanu šanci i zítra, budu chtít dnešní výpadek nahradit," slíbila Cetkovská.

Tenistka Šafářová odpovídala on-line

4. února 2008 v 10:01
OTÁZKA: ( Standa ) Dobrý den, Lucko. Nejprve gratulace k Vašemu novému účesu - jak se líbí Tomášovi? A teď k zápasu. Jak po vašem odstoupení vidíte naše šance se Slovenkami? ODPOVĚĎ: ( 01.02.2008 14:56 ) Dobrý den z Brna. Myslím si, že vyhrajeme, vidím to dobře. Tomáš je s mým novým účesem spokojen, děkuji za pochvalu.

Šafářová stále není fit, hrát bude Cetkovská

4. února 2008 v 9:43
B r n o - Tenistky nastoupí ve fedcupovém utkání proti Slovensku bez Lucie Šafářové, kterou stále trápí svalové zranění. Ve dvouhrách se tak kromě jedničky Nicole Vaidišové představí Petra Cetkovská. Právě ta nastoupí do úvodního sobotního duelu proti Dominice Cibulkové. Potom Vaidišovou čeká Magdaléna Rybáriková.
Utkání druhé Světové skupiny Fed Cupu začíná v Brně na rychlém supremovém povrchu hodinu po poledni. Vítěz celého víkendového souboje postoupí do baráže o účast mezi elitou.
České tenistky se se Slovenskem utkávají ve stejné fázi znovu po roce. Loni v Bratislavě zvítězily zcela suverénně 5:0.
Jak to dopadne letos? Ani jeden z týmů není v nejsilnějším složení.
"Lucce nedovolí nastoupit zranění. Diskutovali jsme o jejím zdravotní stavu, ale nemohla by hrát na sto procent. Navíc by hrozilo, že se její stav zhorší, a to jsme riskovat nechtěli," vysvětlil nehrající kapitán Petr Pála.
Šafářová měla s hýžďovým svalem potíže od nedávného Australian Open. Potom brala léky a zkoušela i akupunkturu. Ač ve start věřila, do pořádku se však nedala. Místo ní nastoupí Petra Cetkovská.
"Dozvěděla jsem se to včera večer. Utkání se vůbec neobávám. Je mi jedno, jestli začínám, nebo ne, na utkání se zkrátka hodně těším," poznamenala Cetkovská.
Její soupeřkou bude Dominika Cibulková. "Doufám, že to rozběhnu podle našich představ a budeme po mém zápase vést."
"Jsem s losem velmi spokojený, chtěli jsme, aby Dominika začínala, protože je zkušená a loni zahrála dobré zápasy. Je to velká bojovnice a věřím, že ten zápas rozjede pro nás dobře," prohlásil slovenský nehrající kapitán Mojmír Mihal, kterému chybí Daniela Hantuchová.
Osmá hráčka světa, která na grandslamovém turnaji v Melbourne postoupila až do semifinále, má potíže s patou. V úterý dokonce odletěla za svým lékařem a za koučem Gimenezem.
V druhé sobotní dvouhře se pak představí Nicole Vaidišová a Magdaléna Rybáriková. Nicole Vaidišová při zmíněném utkání v loňském roce nastupovala na kurt za stavu 1:0 pro Česko. Neobává se při absenci Lucie Šafářové případně opačného stavu?
"Jsem zvyklá hrát za stavu 1:0 i 0:1," nespekuluje česká jednička. "Ale budu samozřejmě fandit Petře, aby to bylo 1:0 pro nás. Nám všem jde ale hlavně o výhru a to jsou tři body. A je úplně jedno, kdo je získá."

Pála: Nejsem typ, co při zápase skáče ze židle

1. února 2008 v 12:31
01.02.2008 00:41 - B r n o - Stále je 80. mužem na světovém žebříčku deblistů. Ale je i mužem mnoha funkcí. Takřka dvoumetrový dlouhán Petr Pála, syn bývalého reprezentanta, pracoval jako manažer daviscupového i fedcupového týmu. Zpoza lavičky se nyní přesune do popředí. O víkendu si odbude premiéru v roli nehrajícího kapitána Fed Cupu při brněnském "derby" Česko - Slovensko.
Říká se o vás, že jste bezkonfliktní typ. Kdy jste se naposledy rozčilil?
Dneska při tréninku. Na sebe. Protože jsem to holkám kazil.
A na někoho jiného?
Na cizí lidi málokdy. Spíš všechno řeším v klidu. Nejsem ani typem kapitána, který při zápase po každém míči vyskakuje ze židle. To asi udělám jen ve vypjatých chvílích.
Tipnete si konečný výsledek?
Vyhrajeme. A měl bych nejspíš říct 5:0, ne? Jinak by to znamenalo, že některé z mých hráček nevěřím.
Cítíte se dobře coby muž v čele tolika žen?
Mám k ruce i další muže, trenéra Kotyzu, fyzioterapeuta Koláře. A s holkama se znám už z doby, kdy jsem dělal u týmu manažera. Jen moje role je teď trochu odlišná. Předtím jsem se snažil splnit jim co nejvíc přání a teď jim musím některé věci i zatrhnout.
Například?
Dřív mi řekly, že jdou nakupovat a že budou od čtyř do sedmi v obchoďáku, tak jsem se jim snažil zařídit odvoz na hodiny, které požadovaly. Teď jim naopak musím říct: Ne, budete tam jen dvě hodiny.
Máte v týmu tři mladé hráčky a jednu rutinérku, Květu Peschkeovou. Jak jim to ladí?
Dobře. Ty mladé mají podobné zájmy, jejich debaty jsou takové drbárničky. Ale Květa se dokáže zapojit.
Kdo je největší srandistka?
Jednoznačně jí byla Iveta Benešová, na kterou zůstala role náhradnice a nyní odlétá na turnaj do Paříže. Její hlášky všechny rozesmějou.
Byl jste hodně překvapený, když jste v prosinci dostal nabídku, abyste dělal fedcupového kapitána?
Nejdřív jsem se divil, že to Aleš Kodat vzdal. Potom jsem si to nechal přes noc projít hlavou a kývl jsem. Jsou nabídky, které se neodmítají.
Dal vám Aleš Kodat nějaké rady?
Už loni jsem s ním probíral zápasy Nicole. Samozřejmě vím, že Alešovu komunikaci s ní nemůže nikdo nahradit, vždyť ji zná odmalička. Ale Nicole mi to svým chováním ulehčuje. Na nic si nehraje.