Může Česko vyhrát Fed Cup?

5. února 2008 v 12:50
B r n o - Hrál se rozhodující set rozhodující čtyřhry. Za stavu 4:4 byl stav při podání Slovenky Cibulkové 30:30. Po 8 hodinách tenisu, 11 setech a 110 gamech dělilo český i slovenský fedcupový tým pouhých šest míčů od postupu. Na vítězky čekala v baráži o elitní Světovou skupinu I například Francie. Na poražené v baráži o udržení druhé ligy Uzbekistán či Kolumbie.
Nesmírně tenká linie dělila slávu od zatracení.
Když však zápas skončil, s českým happy endem, opět ožila prohlášení, s nimiž v minulosti vystoupili i kapitáni Petera a Kodat. Toto je tým, který brzy může celý Fed Cup i vyhrát.
Skutečně může? Ano. Určitě ano. V posledním desetiletí to Italky či Slovenky s podobným hráčským potenciálem dokázaly, proč tedy ne Češky? Brno vyslalo pozitivní signály.
Lídr Vaidišová. Českou jedničkou je čtvrtým rokem, ale v Brně poprvé vystupovala jako lídr týmu. Nepředvádí sice ve Fed Cupu svůj nejlepší tenis, nicméně ukázkově bojuje. "Docela jsem si tu mákla. Nebylo to vždycky dokonalé. Ale důležitý je poslední míč a bod. Ten máme," připomněla. Dobře podávala a expert Jan Kukal navíc chválil: "Zapracovala na fyzičce. Už nemá na sobě zbytečná kila."
Týmový duch. Jeden příklad za všechny: zraněná Lucie Šafářová. Vypadla z nominace, klidně mohla odjet. Místo toho dva dny fandila z lavičky.
Nalezený debl. Šest různých párů vyzkoušely Češky ve čtyřhře za posledních pět let. Stále to nebylo ono. Brno snad konečně objevilo "zlaté" řešení: pohodářka Peschkeová s impulzivní Vaidišovou. Špičková světová deblistka s vynikající singlistkou. I jinde taková kombinace funguje. "Výborně jsme se doplňovaly," říkala Peschkeová. Kukal vybízí: "Vaidišová má předpoklady pro to být i světovou deblistkou. Jen by jí prospělo, kdyby debly zkoušela i na turnajích. Jenže to se svými singlovými ambicemi asi nebude chtít." Pokud však má český výběr myslet na fedcupový trůn, musí se vyvarovat mnoha dalších rizik.
Sejít se. Nastoupit v nejsilnějším složení, toť často potíž. Loni při baráži ve Španělsku chyběla Vaidišová, léčící mononukleózu. Nyní Šafářová se zraněným hýžďovým svalem. Pouze když budou obě zdravé, mohou Češky myslet nejvýš.
Mít chuť hrát. Nebuďme naivní. Ani Slovenka Hantuchová nebyla natolik zraněná, aby v Brně nemohla hrát. Jenže dala přednost turnajům a odpočinku před reprezentací. V tenisovém světě nejde o ojedinělý jev, rovněž Francouzky Mauresmová a Bartoliová by mohly vyprávět. Ani Vaidišová zatím neoznámila: Určitě budu v dubnu hrát. Čeká na los baráže, na povrch i dějiště střetnutí. Rozhodne se podle momentálního stavu. S tím musíme počítat.
Mít zálohu. Za dvojicí elitních singlistek zatím zeje propast. Cetkovská ukázala i světlé momenty, ale platila daň z premiéry. "Nervozita nepřišla za stavu 0:0, ale 5:2," přiznala po svém fedcupovém debutu. Benešová má ve Fed Cupu negativní bilanci 2:7. Pevná hráz za Vaidišovou a Šafářovou rozhodně ve dvouhře nestojí.
Mít zázemí. Respektovaný kapitán, fungující organizace, kvalitní hráčské smlouvy. To vše pomáhá k velmi důležitému klidu při zápase. Jak málo stačí, aby pohoda v týmu zmizela, to zažily v minulosti právě Slovenky.
Mít štěstí. "My ho dneska neměly," posteskla si Jeanette Husárová z tábora soupeřek po nedělní čtyřhře. Někdy rozhodují o osudu střetnutí jeden dva míčky. Neproměněné mečboly ve Francii už předloni stály Češky postup z baráže. A když se jednou opravdu vše sejde, kam až dojdou? "To jsou zatím zbytečné polemiky. Nejdřív tu bude zase ta baráž," upozorňuje Vaidišová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gfgdfgd gfgdfgd | 22. září 2008 v 18:16 | Reagovat

hovno !!!!!nikdy fed cup nevyhrate ! trapky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama