Výhru Česka stvrdila dramatická čtyřhra

4. února 2008 v 10:13
03.02.2008 18:28 - B r n o - České tenistky porazily ve Fed Cupu Slovensko 3:2 a postoupily do baráže o Světovou skupinu. Za nerozhodného stavu po čtyřech dvouhrách určila vítěze až závěrečná čtyřhra. V ní pár Květa Peschkeová, Nicole Vaidišová zdolal Dominiku Cibulkovou s Janette Husárovou 6:1, 2:6, 6:4.

Rozhodující čtyřhra přinesla správné vygradování celého víkendového a maximálně vyrovnaného duelu.
První set trval jen něco málo přes dvacet minut. Květa Peschkeová s Nicole Vaidišovou na dvorci suverénně kralovaly a Dominika Cibulková s Janette Husárovou neměly žádnou odpověď na jejich skvělou hru - 6:1.
"Soupeřky hrály neskutečně dobře, hlavně Květa minimálně kazila," komentovala první set Dominika Cibulková. "My jsme byly až překvapené, jak se nám dařilo," řekla k první sadě Vaidišová.
Druhý set byl pravým opakem prvního. Slovenky se uklidnily, české hráčky nasazené tempo neudržely a výsledkem bylo podobně jasné vítězství hostujících tenistek 6:2. "My jsme udělaly jednu dvě chybičky a ony se naopak chytly," vysvětlila Vaidišová zásadní obrat.
"Tenis se hraje na dvě vítězné sady, takže jsme vše po prvním setu hodily za hlavu, vyhrály jsme set druhý a mnoho nechybělo, abychom vyhrály i celý zápas," popsala změnu v dění na kurtu Janette Husárová.
Ve třetí sadě už pracovaly nervy všech hráček na plné obrátky. Skvělé momenty střídaly neuvěřitelné chybičky, servisy ani zdaleka nebyly tou správnou výhodou. V klíčových momentech paradoxně nekralovaly kurtu deblové specialistky Peschkeová či Husárová, ale jejich spoluhráčky.
"To vyplynulo ze hry," vysvětlovala Peschkeová. "Navíc Nicole a Dominika hrály předtím singl, takže byly rozehranější, věřily si a proto nechybovaly. My na síti jsme to měly těžší."
Utkání a zisk třetího bodu nakonec stvrdila svým podáním nejlépe podávající hráčka čtyřhry Nicole Vaidišová. "Byl to absolutně vyrovnaný zápas světové úrovně," komentoval poslední duel kapitán Slovenek Mojmír Mihal. "Měli jsme sportovní smůlu, neprohráli jsme kvůli našim chybám, ale výbornému výkonu Nicole a Květy."

Nervózní jedničky

V souboji jedniček týmů bylo od prvního míče patrné, že se ani jedna z tenistek neprobudila do svého nejlepšího dne.
Především česká tenistka Nicole Vaidišová měla velké problémy dostat míček přes síť a do kurtu. Nedařilo se jí ani podání, v prvním setu jej celkem třikrát odevzdala soupeřce. "Úvod byl takový uspěchaný," uznala Vaidišová po zápase.
Ani Cibulková nepředváděla kdovíjakou hru, ale byla přeci jenom trpělivější, běhavější a mohla se opřít o velmi dobrý druhý servis. Nebylo proto divu, že dokázala využít chyb své soupeřky poměrně lehce získala první sadu pro sebe.
Vstup do dalšího setu vyšel lépe české tenistce, která vzala Cibulkové servis a brejk vzápětí potvrdila - 2:0. Ani dobrý začátek Vaidišovou ale neuklidnil, nadále produkovala zbytečně velké množství chyb.
Za stavu 3:2 pro Vaidišovou českým fanouškům zatrnulo. Cibulková si vzala brejk zpět a vypadala stále ve větší pohodě. Blízkost případné výhry ji však pořádně sešněrovala.
"V utkání proti takové hráčce, jako je Nicole musíte využít jakoukoliv šanci," popsala klíčový moment zápasu Cibulková. "Ve druhém setu za stavu 3:3 jsem měla výhodu, to jsem měla proměnit. Netvrdím, že bych určitě vyhrála, ale hra by možná vypadala jinak."
Cibulková odevzdala svůj brejk zpět a set při svém dalším podání "vyhrála" Vaidišové dvěma dvojchybami. Tato psychická injekce české hráčce velmi pomohla. "Nicole začala lépe servírovat a už bylo těžké ji zastavit," komentovala další vývoj Cibulková.
Do rozhodující sady vstoupila Nicole razantně a rychle získala vedení 4:0, což znamenalo sedmý vyhraný game v řadě. "Postupně jsem změnila styl hry, nutila se do více výměn a moje hra se zlepšila," řekla Vaidišová.
Z této smršti se už Cibulkové vzpamatovat nepodařilo a stejně jako před rokem v Bratislavě podlehla Vaidišové v utkání, které měla velmi dobře rozehrané.
"Musela jsem udělat před domácím publikem dva body a bylo to hodně náročné. Ale jsem ráda, že se to povedlo," mohla být nakonec Vaidišová spokojená.

Cetkovská padla i podruhé

Petra Cetkovská v utkání dvojek družstev mohla hrát klidněji, než v prvním utkání v sobotu. Vstup do utkání se jí také povedl, získala hned první podání Rybárikové.
Slovenka se však postupně rozehrála, získala vedení 5:2 a přestože Petra stav zkorigovala, první sadu už nezachránila. "Utkání jsem začala nervózně," přiznala po utkání Rybáriková.
"Byl to pro mě těžký zápas po psychické stránce, protože stejně jako včera Nicole je i Petra v žebříčku o hodně výš, než já," pokračovala Rybáriková.
Povzbuzená Rybáriková v druhém setu vedla 3:0, poté 4:1 a vše vypadalo pro slovenský tým naprosto jednoznačně. Cetkovské ke cti slouží, že ani za tohoto stavu se nepoložila a dokázala snížit na 3:4. To však bylo z její strany téměř vše.
"Měla jsem spoustu příležitostí během zápasu, jak vývoj otočit a vyhrát," tiše vyslovovala slzící Cetkovská na tiskové konferenci po utkání. "Svazovala mě ale zodpovědnost k týmu, holkám i České republice. Dělala jsem, co jsem mohla a vážně mě ta prohra hodně mrzí."
Rybáriková byla v závěru utkání klidnější, měla jistější ruku a zaslouženě vyrovnala stav utkání na 2:2. "V důležitých momentech jsem si podržela servis a to rozhodlo. Ale byl to velmi těžký zápas," spokojeně si oddechla Rybáriková.
ČESKO - SLOVENSKO 3:2
Cetkovská - Cibulková 5:7, 3:6
Vaidišová - Rybáriková 7:5, 6:4
Vaidišová - Cibulková 3:6, 6:3, 6:1
Cetkovská - Rybáriková 4:6, 3:6
Peschkeová, Vaidišová - Cibulková, Husárová 6:1, 2:6, 6:4
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama